Bratislava 20. februára 2019 (HSP/Foto: screenshot youtube)
 
Bývalý sudca, ktorý súdil spor prezidenta Andreja Kisku a zubára Franca o pozemok, ktorý podľa rozhodnutia súdu prezident neprávom nadobudol, vyzýva prezidenta, aby nemenoval do funkcie ústavného sudcu žiadneho kandidáta

Na snímke sudca Okresného súdu Poprad, Miroslav Radačovský

JUDr. Miroslav Radačovský vzbudil pozornosť médií po tom, čo v spore prezidenta so zubárom rozhodol v prospech zubára, ktorý sa dlhšiu dobu nemohol domôcť spravodlivosti – svojich vlastníckych práv k pozemku, ktorý mu bol pravdepodobne pozemkovou mafiou nelegálne vydržaný a následne predaný prezidentovi Kiskovi – podľa papierov výrazne pod cenu.
Sudca vtedy zdôraznil, že sa celý spor o pozemky snažil vyriešiť dohovorom zúčastnených, ale žalovaná strana – prezident Andrej Kiska – to opakovane odmietala.
Po vynesení rozsudku Radačovský pre médiá už vtedy uviedol, že prezident by mal kvôli tomuto sporu, v ktorom veľkú úlohu zohrala nedostatočnosť morálky, odstúpiť z funkcie prezidenta a možno aj opustiť krajinu. Naznačil, že on na mieste Kisku by tak po informáciách, ktoré má, urobil. Aké informácie mal na mysli, však vtedy nešpecifikoval.
Následne on sám 3. decembra doručil do prezidentskej kancelárie svoju demisiu, ktorou sa vzdal funkcie sudcu, s poznámkou, že “teraz je na rade prezident”.
Pre Hlavné správy vtedy sudca priznal, že voči jeho osobe boli tiež vyvíjané určité hrozby a celá rodina žila pod výrazným tlakom, čo s veľkou mierou pravdepodobne ovplyvnilo jeho následné rozhodnutie o odstúpení z funkcie.
Miroslav Radačovský krátko po odstúpení z funkcie sudcu ohlásil svoju kandidatúru do Európskeho parlamentu. Dnes ako kandidát na listine ĽSNS opäť vyzýva prezidenta, tentokrát k tomu, aby sa nepodujal k menovaniu ústavných sudcov:
“Pretože na to nemá morálne právo. Nemá morálne právo menovať do funkcie žiadneho sudcu o to viac sudcu Ústavného súdu.”
Okrem toho adresuje svoju výzvu aj samotným kandidátom na post ústavných sudcov:
“Vyzývam kandidátov na post ústavných sudcov, ako aj post sudcov všeobecných súdov, aby v sebe našli profesnú a občiansku odvahu a odmietli sa dať vymenovať do funkcií súčasnou hlavou štátu.”
“Ing. Andrej Kiska sa verejne dehonestujúcim spôsobom vyjadruje o legálne zvolených zástupcoch stotisícov občanov len pre ich pronárodný a proslovanský politický a občiansky postoj. 
Ing. Andrej Kiska sa verejne dehonestujúco vyjadril o rozsudku vyhlásenom v mene Slovenskej republiky len preto, že bol zaviazaný vrátiť neoprávnene získaný majetok občanovi Slovenskej republiky. 
Ing. Andrej Kiska sa dehonestujúco verejne vyjadril o sudcovi Slovenskej republiky, že je dobre, že takýto sudca odchádza, a to len preto, že nerozhodol v jeho prospech, ale rozhodol spravodlivo.
Ing. Kiska zneužil „nerozumný postup“ Róberta Fica, predpokladá, že Ústavný súd obsadí sudcami, ktorí mu budú vyhovovať.”, uvádza Radačovský vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti.
Radačovský si myslí, že Kiska by nikdy nevymenoval sudcov, ktorí cítia pronárodne a proslovensky:
“Pokiaľ Ing. Kiska bude menovať ústavných sudcov, vyslovujem názor, že nikdy nevymenuje za sudcov kandidátov cítiacich pronárodne a proslovensky. Je vážny predpoklad, že vymenuje takých ústavných sudcov, ktorí prípadne jeho a jeho spoločníkov ochránia pred možnou aj trestnoprávnou zodpovednosťou do budúcnosti.”
Zareaguje aj “slušné Slovensko”?
Sudca ďalej adresuje výzvu aj “slušným” ľuďom: “Prosím všetkých ľudí dobrej vôle, prosím politikov, prosím aj Hnutie za slušné Slovensko, prosím veriacich a neveriacich mojej vlasti, urobte všetko pre to, aby súčasný prezident nemenoval ústavných sudcov. 
Urobte všetko pre to, aby budúcim prezidentom bol prezident národný a proslovenský. Len taký prezident má morálne právo menovať ústavných sudcov. 
Ing. Andrej Kiska po medializovanej kauze o možnom trestnom stíhaní jeho blízkych sa vyjadril, že vydierať a zastrašiť sa nenechá. 
Ani ja som sa vydierať a zastrašiť nedal a nebolo to skutočne ľahké,” uzatvára svoje vyjadrenie Miroslav Radačovský.

 

Príspevok Kiskov sudca z pozemkovej kauzy: Vyzývam prezidenta, aby nemenoval žiadneho kandidáta do funkcie ústavného sudcu. Nemá na to morálne právo zobrazený najskôr Hlavné správy.