Bratislava 25. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Podľa nového prieskumu agentúry Focus väčšina populácie si nepraje zotrvanie súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku v politike. Uviedla to televízia Markíza v rámci nedeľnej diskusnej relácie Na telo.

Na snímke Andrej Kiska

“Mal by Andrej Kiska zostať v politike?” Na takúto otázku odpovedali respondenti v exkluzívnom prieskume pre TV Markíza, ktorý ukázal, že väčšina ľudí vníma prítomnosť Kisku v politike negatívne.
Podľa 34,9 % opýtaných by Kiska mal v politike zostať aj naďalej. Odpovedať nevedelo 6 % ľudí a proti zotrvaniu súčasnej hlavy štátu v politike sa postavilo až 59,1% respondentov.
Agentúra Focus uskutočnila prieskum na konci januára, teda ešte pred medializovaným obvinením konateľa Kiskovej spoločnosti KTAG a pred prezidentovým obvinením predsedu SMERu Fica z vydierania a účelového trestného stíhania.

Prieskum agentúry Focus pre TV Markíza

Kiska spojil kresťanských demokratov s extrémnymi liberálmi
Zaujímavým zistením prieskumu je skutočnosť, že sa voliči KDH, SPOLU, Progresívneho Slovenska, SaS ocitli v jednom vreci. Takmer 60% voličov tejto strany si želá zotrvanie Kisku v politike aj napriek morálnym otázkam, ktoré voči jeho osobe vyvstali, čím sa strana stala tretím najväčším fanúšikom prezidenta po stranách SPOLU a Progresívne Slovensko:
Zotrvanie Kisku vo vrcholnej politike si najviac želajú voliči strany SPOLU – 69,3 %, proti bolo 29,6 %, nevedelo odpovedať 3,8 %.Nasledujú voliči Progresívneho Slovenska (61,1 % áno, 38,9 % nie) a voliči KDH (59,9 % áno, 38,5 % nie, 5,6 % nevedelo). Za prvou trojkou nasleduje SaS (59,4 % áno, 38,5 % nie, 2,1 % nevedelo) a OĽaNO (58,1 % áno, 41,9 % nie).
Nižšiu podporu má prezident pri svojom zotrvaní medzi voličmi Mosta-Híd (37,2 % áno, 60,5 % nie, 2,3 % nevedelo), Sme rodina (33,8 % áno, 53,2 % nie, 13 % nevedelo), ĽSNS (19,3 % áno, 79 % nie, 1,7 % nevedelo) a najmenej medzi voličmi SNS (13,6 % áno, 81,3 % nie, 5,1 % nevedelo) a Smer-SD (12 % áno, 83,8 % nie, 4,2 % nevedelo).
Ľubomír Galko z SaS, ktorý bol hosťom relácie spoločne s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD) uviedol, že “je zrejmé, že popularita prezidenta Kisku klesá,” keďže podľa Galka aj v súčasnej kauze spoločnosti KTAG, v ktorej došlo minulý týždeň k obvineniu konateľa, Kiska “svoje vysvetlenie viackrát modifikoval”.
Ján Richter uviedol, že ide o výsledok neúprimnosti prezidenta a jeho neschopnosti vysvetliť podozrenia.
Podľa Galka to však ukazuje aj to, že Kiska je stále silný hráč, pretože podľa neho 35% je “pomerne dosť veľa”.
 
 
Príspevok Kiskov odchod z politiky si podľa prieskumu želá väčšina obyvateľov. Za jeho zotrvanie sú najviac ultraliberáli a voliči KDH zobrazený najskôr Hlavné správy.