Chicago 30. septembra 2018 (HSP/Foto:Facebook Andreja Kisku)
 
Prezident SR Andrej Kiska sa počas svojej návštevy Spojených štátov predstavil pred Valným zhromaždením OSN, diskutoval so svojim ukrajinským kolegom Porošenkom a našiel si čas aj na slovenské komunity žijúce “za veľkou mlákou.” Pripomenul, že aj on sám ako 27-ročný skúšal šťastie v USA.

Na snímke Andrej Kiska s americkými Slovákmi

“Umýval som dlážky a spal som na zemi so švábmi. Nebol to práve americký sen. Podobne ako ja kedysi, keď som mal 27 rokov, skúsilo šťastie za hranicami mnoho Slovákov. Tí, ktorí sa uchytili, vytvorili v Spojených štátoch úžasné komunity, hrdé na svoj pôvod,” vyhlásil prezident Kiska.
Povedal to v americkom Chicagu, kde navštívil slovenskú akadémiu, do ktorej chodia deti v sobotu. “Predstavte si to, okrem bežnej americkej školy navštevujú deti víkendovú školu, aby sa učili slovenčinu, zachovali zvyky a tradície. Dojalo ma, keď ma privítali chlebom a soľou, oblečení v krojoch. A keď sme spolu spievali ľudové piesne,” dodal.

Kiska na Facebooku doplnil, že v Chicagu žije už niekoľko generácií Slovákov. “Navštívil som aj Benediktínsku univerzitu, ktorú založili českí a slovenskí mnísi v roku 1887 a tento odkaz je v nej silný dodnes.!
Andrej Kiska ďalej uviedol, že “milí ľudia sú tou najlepšou reklamou pre Slovensko. V Chicagu sú na svoje slovenské korene naozaj hrdí.”
V tomto meste si Kiska položením venca k pamätníku Tomáša Garrigua Masaryka v Chicagu spolu so slovenským veľvyslancom v USA Ivanom Korčokom uctili jedného zo zakladateľov Československa pri príležitosti 100. výročia jeho vzniku. Kiska bol v Chicagu ubytovaný v rovnakom hoteli, ako býval pred 100 rokmi aj samotný Masaryk, prvý prezident Československa.

 

 
Príspevok Kiska Slovákom v USA: Aj ja som tu skúšal šťastie, no nebol to práve americký sen zobrazený najskôr Hlavné správy.