Kiska sa v kauze pozemku pod Tatrami neodvolá. Priznal prehru, ale zároveň sa spor rozhodol riešiť inak

Bratislava/Poprad 7. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)
 
Prezident Andrej Kiska koncom októbra prehral súdny spor s popradským zubárom Jánom Francom o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov, ktoré nadobudol pochybným spôsobom. Kiska uviedol, že nepodá odvolanie voči rozhodnutiu súdu, kauza tak končí jeho prehrou

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Denník Pravda informuje, že Kiska požiadal o osobné stretnutie Jána Franca s tým, že sa mu za celú záležitosť ospravedlnil a mal deklarovať, že sa s ním nebude ďalej súdiť.
“Pán Kiska sa s nami stretol. Ospravedlnil sa za to, že nás do toho celého zatiahol. Povedal, že celú vec bude riešiť inak,“ povedal pre Pravdu Franc.
Kiska si bude vymáhať cenu za kúpu pozemku od osoby, od ktorej ho odkúpil. Tá však mala pozemok vo vlastníctve len dva dni, preto sa v prípade objavili aj otázniky o možnom nezákonnom postupe na úradoch, najmä na katastri. Táto osoba, ktorá predtým pracovala pre Kisku, preto v prípade zrejme vystupovala ako tzv. biely kôň.
Kauzu nejasného nadobudnutia pozemku v roku 1999, ktorý nakoniec skončil vo vlastníctve Kisku vyšetruje NAKA ako podvod. V prípade zatiaľ neboli obvinené žiadne osoby.
Viacerí politici v dôsledku tohto sporu vyzvali Andreja Kisku, aby sa vzdal svojej funkcie. Ten na výzvy zatiaľ priamo nereagoval.
 

Kiska sa stretol s Francom, aby si vec vydiskutovali
Prezident Kiska na svojom Facebooku napísal: “Stretol som sa s pánom Francom. Úprimne sme sa porozprávali a zo stretnutia som mal dobrý pocit. Osobne som mu povedal, že aj napriek konštatovaniu súdu v našom spore o pozemok, že sme obaja konali v dobrej viere, proti rozhodnutiu sa neodvolám. Neurobím to.
Hoci viacerí renomovaní právnici mi potvrdili, že obsahuje množstvo nezmyslov, deformuje pohľad na vlastnícke práva a ide proti predchádzajúcim rozhodnutiam súdov v podobných veciach. Je dobre, že človek, ktorý toto rozhodnutie vydal, sa pozície sudcu vzdal.
Nebudem oponovať rozsudok okresného súdu, pretože pánovi Francovi ľudsky rozumiem. Prišiel o pozemok podvodom. Ja som to takmer 20 rokov netušil, keďže pri prevodoch zlyhal notársky úrad aj štát.
Boli sme dvaja, vlastnili sme rovnaký pozemok a katastru to nebolo divné, vôbec to nepreveril. Keby som chcel, mohol som pozemok dávno predať a pán Franc by sa dnes musel súdiť s niekým iným. Právny absurdistan.
Predstavte si, že si kúpite byt a o dvadsať rokov niekto príde s tým, že vám nepatrí. Neprajem takúto situáciu zažiť nikomu z vás.
Na druhej strane, keby som bol na mieste pána Franca a zistil, že môj pozemok má na liste vlastníctva niekto iný, cítil by som sa rovnako. A tiež by som sa súdil.
Samozrejme, vzniknutú škodu si budem vymáhať od človeka, od ktorého som pozemok kúpil.
A verím, že tak ako dnes, aj v budúcnosti sa s pánom Francom ako Popradčania a skoro susedia ešte zopárkrát na káve stretneme.”

Prezident Kiska s doktorom Francom, zubárom z z Popradu, ktorému súd prisúdil pozemok

 
Príspevok Kiska sa v kauze pozemku pod Tatrami neodvolá. Priznal prehru, ale zároveň sa spor rozhodol riešiť inak zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)