Bratislava 22. mája 2018 (HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Od momentu, keď prezident Andrej Kiska oznámil, že už nebude kandidovať na prezidenta, ale chce sa angažovať v parlamentnej politike, sa špekuluje, s kým by novú stranu mohol založiť. Najnovšie sa zistilo, že Kiska sa tajne stretáva s bývalými slovenskými politikmi Ivanom Miklošom a Mikulášom Dzurindom. Znamená to, že založia spolu novú Kiskostranu?

Na archívnej snímke dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda a exminister financií Ivan Mikloš

Prezident SR Andrej Kiska nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Oznámil to pred týždňom v utorok poobede v Prezidentskom paláci. Ako vyplýva z jeho vyjadrení, z politiky sa však úplne stiahnuť neplánuje.
Stále nie je jasné, ako sa chce Kiska angažovať v politike, no už existujú špekulácie, s kým by mohol založiť novú stranu. Kiska sa totiž údajne stretáva s bývalými slovenskými politikmi Ivanom Miklošom a Mikulášom Dzurindom.
Mikloš svoj návrat do politiky nevyvrátil. Prezidentov hovorca Roman Krpelan priznal, že Kiska sa s Miklošom stretáva. “Bavia sa spolu najmä o Ukrajine,” povedal Krpelan pre Nový čas.
Ivan Mikloš však na Slovensku nemá príliš dobrú reputáciu. Ako minister financií v rokoch 2002 až 2006 zaviedol viaceré “reformy”, ktoré ľudia tvrdo pocítili na svojich peňaženkách.
Druhým “expertom” je bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý sa “preslávil” kontroverznými privatizáciami a tým, že povolil prelety stíhačiek NATO, ktoré zbombardovali Srbsko, čím zabili tisíce ľudí. Za tento čin podal na Dzurindu trestné oznámenie sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Dzurinda nás taktiež dostal do EÚ a bez referenda aj do kontroverznej organizácie NATO.
Bývalý premiér momentálne pôsobí na Ukrajine ako poradca vládnych politikov, no zvažuje aj návrat do Slovenskej politiky: “Nevylučujem to, no nevidím najmenší dôvod dávať nejaké kategorické stanovisko,” povedal koncom minulého roka.
Ak by to trio Kiska, Dzurinda a Mikloš skutočne skúsili s novou politickou stranou, bolo by to najviac rusofóbne a fanaticky prozápadné zoskúpenie, aké by Slovensko mohlo mať. Verejná mienka ľudí na Slovensku je však diametrálne odlišná. Podľa najnovšieho prieskumu Globsecu je drvivá väčšina Slovákov za priateľské vzťahy so Západom aj s Ruskom.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Kiska sa tajne stretáva s Miklošom a Dzurindom: Založia novú stranu ? zobrazený najskôr Hlavné správy.