Bratislava 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Predseda Národnej rady SR a premiér napokon budú môcť udeľovať štátne ceny. Poslanci NR SR dnes totiž prelomili veto prezidenta Andreja Kisku a 79 hlasmi opätovne schválili zákon o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka. Právnu normu vrátila hlava štátu do parlamentu ako celok.

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko

Kiska tvrdil, že forma cien a ich obsahové zameranie sú totožné ako pri štátnych vyznamenaniach. Bez ohľadu na to, že navrhovaný zákon používa pojem “štátna cena”, podľa hlavy štátu to nemení podstatu a účel takejto ceny ako štátneho vyznamenania. Schválený zákon je preto podľa Kisku v rozpore s Ústavou SR.

“Podľa platného a účinného znenia ústavy môže štátne vyznamenania udeľovať iba prezident SR, prípadne na to môže splnomocniť iný orgán. Bez takéhoto splnomocnenia nemá žiaden iný ústavný orgán – ani predseda parlamentu, ani predseda vlády – ústavou zverenú právomoc udeľovať vyznamenania,” uvádza Kiska v zdôvodnení vetovania zákona.

Predsedovi Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušanovi Jarjabkovi (Smer-SD) je veľmi ľúto, že Kiska si osvojil to, čo hovorila neprávnická opozícia. “Že táto cena vznikla pre nespokojnosť s vyznamenanými pánom prezidentom. Je to hrubý omyl, nemá to s tým nič spoločné,” uistil.

Na margo tvrdenia hlavy štátu, že zákon je v rozpore s ústavou, Jarjabek odkázal, že Kiska by mal byť prvý, kto ju má plniť. “Doteraz nevymenoval ústavných sudcov a je tu veľké podozrenie, že ústavu porušuje on sám,” podotkol.

Jarjabek tiež vyzval, aby sme si nemýlili štátne vyznamenania, ktoré udeľuje prezident, so štátnou cenou. “Konzultoval som tieto veci s ústavnými právnikmi, ktorí za zákon hlasovali a budú zaň hlasovať opäť. Táto štátna cena je úplne iná ako štátne vyznamenania. Má úplne iné atribúty,” dodal.

Opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) sa s výhradami prezidenta stotožňuje. “Keďže sa na tieto ceny dívame ako na štátne, bol by som za to, aby sa zaviedli až na základe dohody troch najvyšších ústavných činiteľov. Bolo by spoločensky veľmi významné, keby medzi nimi prišlo k zhode. Nemal by to byť politický spor,” vyhlásil s tým, že zhodu prezidenta, premiéra a predsedu NR SR v tejto otázke by občania privítali.

Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že ak by ústavodarca chcel, aby okrem prezidenta vyznamenávali osobnosti aj premiér a predseda NR SR, tak by to do ústavy napísal. “Doteraz nikomu nenapadlo, že by vyznamenania udeľoval aj niekto iný ako prezident. Je to jedno z účelových rozhodnutí parlamentu a účelové zákony nebývajú dobré. Koalícii sa nepáčilo, koho Kiska vyznamenal, tak prišli s týmto návrhom,” odkázal.

Miroslav Číž (Smer-SD) upozornil, že Dostál je veľkým obdivovateľom Kisku. “Je neuveriteľné, ako verejne rozprávate, že povolenie na udeľovanie ceny musí dať prezident. Ceny udeľujú aj viacerí ministri a v minulosti významné osobnosti oceňovala aj NR SR,” povedal.

Plénum NR SR ešte v septembri odsúhlasilo zákon o zriadení štátnych cien Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka. Návrh pochádzal z dielne poslancov Smeru-SD. Činy a aktivity jednotlivcov alebo kolektívov, ktoré boli mimoriadne prínosné pre rozvoj jednotlivých sfér spoločenského, kultúrneho a ekonomického života na Slovensku, majú byť oceňované Štátnou cenou Alexandra Dubčeka, ktorú bude udeľovať premiér.

Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana má odovzdávať predseda parlamentu občanom za ich mimoriadne významné zásluhy, výsledky práce alebo pôsobenie v oblasti legislatívy, práva, rozvoja demokracie alebo ústavnosti na Slovensku.

Vláda má cenu udeľovať na návrh poradného orgánu, predseda parlamentu na základe návrhu ústavnoprávneho výboru. Laureáti oboch cien majú získať aj finančnú odmenu vo výške 25-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve.