Bratislava 2. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezidenta mrzí, že premiér  včera zverejnil veľmi čudnú verziu ich stretnutia

Prezident SR Andrej Kiska popiera tvrdenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o tom, že si “vybavoval” svoje záležitosti u orgánov činných v trestnom konaní. “To, čo premiér hovoril včera (1.10.) verejne a v auguste pred zástupcami mimovládnych organizácií neverejne, je lož. Premiér klame. Je to absolútna lož. Môžem len potvrdiť dnešné slová generálneho prokurátora, že nikdy som nič pre žiadnu moju spoločnosť u orgánov činných v trestnom konaní nevybavoval,” uviedol prezident na sociálnej sieti.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Kisku mrzí, že s predsedom vlády sa mu opakovane stáva, že sa z médií dozvedá veci, ktoré údajne odzneli a ktoré údajne povedal. “Včera opäť raz zverejnil veľmi čudnú verziu jedného nášho stretnutia v hoteli Bôrik,” uviedla hlava štátu.

Prezident potvrdil, že približne pred dvoma rokmi sa skutočne zúčastnil stretnutia v hoteli Bôrik, na ktorom bol premiér, generálny prokurátor a vtedajší riaditeľ SIS. “Pri rozhovore som sa zmienil, že sa vedie vyšetrovanie voči rešpektovanej firme, v ktorej som spolumajiteľom, a že mám obavu, že môže byť zneužité na diskreditačnú kampaň proti mojej osobe. Nič viac,” spresnil.

Zároveň dodal, že Fico “z ich príbehu“ vynechal zaujímavú časť. “S premiérom som sa o danej veci rozprával ešte raz, a to keď sa diskreditačná kampaň už rozbehla. Presne 15. septembra tohto roka, keď som mu bol zablahoželať k narodeninám, som predsedovi vlády osobne povedal, že mám informácie, podľa ktorých už začiatkom augusta o mne rozprával na Úrade vlády ako o daňovom podvodníkovi. A že to všetci ešte len uvidia.

Vtedy to poprel. S tým, že sú to výmysly. Že nič také nikdy nepovedal,” vysvetľuje prezident. Zopakoval, že celá situácia ho mrzí. Zároveň by privítal, keby sa politické spory týkali toho, ako riešiť množstvo problémov, ktoré trápia Slovákov.

Robert Fico v nedeľu (1.10.) na tlačovom brífingu uviedol, že nevie o “kauze prezidenta SR Andreja Kisku” z nelegálne získaných informácií od daňových či iných orgánov. Kiska mal o svojich problémoch s daňami Ficovi povedať sám. “A to pred rokom, porozprával mi to sám v hoteli Bôrik v Bratislave,” uviedol Fico s tým, že má na to svedkov. Premiér je ochotný ísť s týmto tvrdením bez akéhokoľvek zaváhania aj na detektor lži.

Reagoval tak na programovú riaditeľku z Aliancie Fair-play Zuzanu Wienk, ktorá v diskusnej relácii RTVS povedala, že Fico už začiatkom augusta, teda pred septembrovým anonymom, vedel o daňovej kontrole vo firme prezidenta Kisku. Uviedla tiež, že Fico o Kiskovom prípade hovoril počas pracovného rokovania k zákonu o oznamovateľoch korupcie, na ktorom sa zúčastnila, pretože bola členkou pracovnej skupiny k návrhu tohto zákona.

K debate malo podľa nej dôjsť tak, že premiér nemal súhlasiť s tým, aby šéfa úradu na ochranu oznamovateľov menoval prezident. Fico mal Kisku označiť za nedôveryhodného a daňového podvodníka. Informácie chránené štátom sa podľa Wienk zneužívajú v politickom boji.

Premiér v súvislosti s kauzou prezidenta Kisku trvá na svojom stanovisku
Premiér Robert Fico (Smer-SD) trvá na svojom nedeľňajšom (1.10.) stanovisku v súvislosti so “škandálom okolo prezidenta Andreja Kisku”. “V plnom rozsahu trvám na svojom včerajšom stanovisku, ktorým som len reagoval na snahu umelo ma zatiahnuť do daňového škandálu pána prezidenta,” uvádza vo svojom stanovisku premiér. Reaguje tak na dnešné vyjadrenia prezidenta, podľa ktorého predseda vlády v tejto veci klame.

Kiska totiž popiera tvrdenie Roberta Fica o tom, že si “vybavoval” svoje záležitosti u orgánov činných v trestnom konaní. “To, čo premiér hovoril včera verejne a v auguste pred zástupcami mimovládnych organizácií neverejne, je lož. Premiér klame. Je to absolútna lož,” uviedla hlava štátu na sociálnej sieti.

Prezident potvrdil, že približne pred dvoma rokmi sa skutočne zúčastnil stretnutia v hoteli Bôrik, na ktorom bol premiér, generálny prokurátor a vtedajší riaditeľ SIS. “Pri rozhovore som sa zmienil, že sa vedie vyšetrovanie voči rešpektovanej firme, v ktorej som spolumajiteľom, a že mám obavu, že môže byť zneužité na diskreditačnú kampaň proti mojej osobe. Nič viac,” spresnil.

Podľa premiéra však prezident potvrdil, že sa o svojich daňových problémoch zmienil osobne dávno predtým, ako sa o nich dozvedela verejnosť. “Zároveň potvrdil, že v prítomnosti generálneho prokurátora otvoril otázku vyšetrovania jeho firmy,” skonštatoval.
Okrem toho zdôraznil, že generálny prokurátor tvrdí, že na takom stretnutí nebol, pričom prezident tvrdí, že sa takéto stretnutie uskutočnilo. “Tak sa pýtam, kto tu klame?” uviedol Fico.