Bratislava 26. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Screenshot video/Video: Martin Daňo-GinnPress)
 
Okresný súd v Poprade sa v piatok na verejnom pojednávaní zaoberá sporom medzi zubárom Jánom Francom a prezidentom SR Andrejom Kiskom vo veci pozemkov v katastri Veľkého Slavkova

Na snímke vľavo prezidentský kandidát a novinár Martin Daňo s poškodenou rodinou Francových, ktorí mu ako jednému z mála poskytli svoje vyjadrenie teraz ako aj v minulosti

Pojednávanie v kauze o pozemok v hodnote milión eur prebiehalo na Okresnom súde v Poprade bez prítomnosti prezidenta Kisku. Okolo piatkového poludnia sudca vyriekol verdikt, že “výlučným vlastníkom pozemkov je Ján Franc”.
Podľa rozsudku súdu nemožno spochybniť že Franc nadobudol pozemky darovaním a nebol nedbalý vlastník. Podľa sudcu nie je namieste hovoriť, že nebol vlastník. Je nepochybné, že Andrej Kiska kúpil pozemky od Sirotského, ale treba skúmať, čo ich Sirotský nadobudol v súlade s právom.
Kisku na tomto pojednávaní zastupuoval advokát Ladislav Šolcz. Pôvodne ho zastupoval známy odborník Ján Mazák.
Advokát Andreja Kisku navrhol, aby súd žalobu v celom rozsahu zamietol. Kiska mal pozemok nadobudnúť v dobrej viere. Žaloba podľa Kiskovho advokáta Šolcza neobsahuje žiadne relevantné spochybnenia vlastníckeho práva Sirotského, od ktorého Kiska pozemok kupoval. Dôvodom pre zamietnutie žaloby podľa Šolcza tiež je, že žalobný petit je vraj nesprávne sformulovaný.
Kiskov právny zástupca uviedol, že jeho klient sa plne zrieka náhrady trov konania.
Francova matka vo videu, ktoré priniesol novinár Martin Daňo, neskrývala radosť a emócie. Pridal sa jej syn Franc, ktorý povedal, že je nádej, že ešte existujú sudcovia, ktorí majú srdce a odvahu a poďakoval za podporu.
 

 
Z pozemkov neplatil dane a mal klamať, že nepozná Francovcov
Pojednávanie okrem iného ukázalo, že Kiska neplatil z vlastníctva pozemku dane. “Vlastnícke právo sprevádzajú aj povinnosti, ako je platenie daní. Kiska uvádzal, že mal odpustené dane. Tvrdil, že je oslobodený od dane vzhľadom na nízku hodnotu pozemku,“ zdôraznila Francova právna zástupkyňa Mária Kozáková.
Hodnota pozemku sa odhaduje na milión eur. Kiska ho v roku 1999 kúpil v prepočte za menej ako 2-tisíc eur. Na otázku, či bola cena fiktívna, Kiska počas celej kauzy neodpovedal. Franc pozemok celý čas prenajímal družstvu.
Na súde bola prítomná aj matka popradského zubára Anna Francová, ktorá pre denník Pravda uviedla, že pozemok patril vždy jej rodine. “Keď sme sa dozvedeli, že pozemok už patrí prezidentovi Kiskovi, najprv sme sa smiali a neverili sme tomu. Mysleli sme, že došlo k omylu,“ vysetlila.
Taktiež odhalila zavádzanie prezidenta, keď povedala, že sa pozná Kiskovou mamou. Kiska však do týchto chvíľ tvrdil, že “o žiadnom Francovi nikdy nepočul“.
 
Rokovanie s Macronom
Prezident sa osobne nezúčastnil súdneho pojednávanie kvôli významnej zahraničnej návšteve. V piatok totiž v Bratislave rokoval s francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom. O výsledkoch bude informovať na spoločnej tlačovej konferencii.
Po rokovaní s Kiskom sa francúzsky prezident presunie na Bratislavský hrad, kde ho privíta Pellegrini. Ten bude s Macronom diskutovať najmä o bilaterálnych vzťahoch. Spoločne si tiež pripomenú 100. výročie vzniku Československej republiky a absolvujú prehliadku mesta.
 
Zrkadlo pre Kisku, zrkadlo pre médiá
Denník Pravda uviedol, že v pojednávacej sále sa nachádzalo zhruba 30 ľudí, pričom väčšinou išlo o novinárov.
Práve Pravda ako jediný veľký denník s onilne spravodajstvom priniesol z pojednávanie komplexnú živú reportáž.
Pravicové liberálne médiá tejto závažnej téme nevenovali takmer žiadnu pozornosť. Aktuality.sk informovali o Kiskovom prehratom spore článkom s pár odstavcami a strohými informáciami. Denníky SME a N nemali dve hodiny po vynesení rozsudku na titulnej stránke žiadnu informáciu o tom, že prezident republiky prehral súdny spor a stratil vlastnícke práva k pozemkom. Prezident sa síce môže odvolať, ale aj podľa samotného sudcu je tu potrebné uprednostniť etiku a charakter.
 
 

 
Príspevok Kiska prehral súd o pozemky pod Tatrami, vylúčným vlastníkom je Franc. Rodina neskrývala radosť: “Spravodlivosť ešte nevymrela, ďakujeme sudcovi, ktorý má srdce a odvahu” zobrazený najskôr Hlavné správy.