Brusel/Bratislava 21. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Prezident SR Andrej Kiska, ktorému tento rok končí mandát, sa bol v stredu rozlúčiť s hlavnými predstaviteľmi Európskej únie. Zdôraznil pri tom, že Slovensko je plnohodnotným členom únie a že v Bruseli pracujú “stovky ľudí” na tom, aby bola naša krajina vo svete vnímaná pozitívne.

Na snímke Andrej Kiska a Jean-Cloude Juncker

Kiska po návrate zo zahraničnej cesty v Bruseli publikoval status na sociálnej sieti, kde uviedol, že niektorí politici majú dve tváre. “Chodia na mítingy do Bruselu, hovoria o spoločných hodnotách a potom, keď prídu domov, zvaľujú vlastné chyby na Európsku úniu. Akoby sme zabúdali, že Európska únia, to sme aj my, Slovensko.”
Hlava štátu ďalej pokračovala, že v Bruseli každý deň stovky ľudí presadzujú hlas Slovenska. “Aj vďaka nim máme vo svete oveľa väčšie slovo, než by sme mali bez Európskej únie. Je na nás, ako váhu tohto slova využijeme.”
“Na rozlúčkovú návštevu do Bruselu som sa prišiel poďakovať mnohým Slovákom, ktorí pracujú v európskych inštitúciách a pri Severoatlantickej aliancii. Bol som naozaj poctený, keď sa ich na diskusiu so mnou prihlásilo o niekoľko stoviek viac, než sa ich mohlo do sály pomestiť. Záverečný potlesk v stoji bol pre mňa len potvrdením toho, že doma potrebujeme čo najviac obhajcov Európskej únie. Takých, ktorí budú jasne hovoriť o výhodách nášho členstva v spoločnom európskom projekte.”

Prezradil, že mdzi štyrmi očami sa stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. “Diskutovali sme aj o tom, že niektorí politici z Vyšehradskej štvorky zneužívali tento formát na presadzovanie vlastných egoistických záujmov. Ale že výsledok prezidentských volieb na Slovensku je dobrým signálom, keď do druhého kola postúpili dvaja jasne demokratickí kandidáti,” uviedol Kiska.
“Cesta do Bruselu bola pre mňa prvou z rozlúčkových návštev pred ukončením mandátu prezidenta Slovenskej republiky. Navštívim ešte niekoľko krajín našich spojencov a partnerov, s ktorými zdieľame rovnaké hodnoty.”

 

 
 
Príspevok Kiska o rozlúčkovej návšteve Bruselu: Medzi štyrmi očami som hovoril s Junckerom o politikoch V4, ktorí skupinu zneužívali na vlastné egoistické záujmy zobrazený najskôr Hlavné správy.