Šaľa 4. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Slovenské školstvo v súčasnosti nevie produkovať dostatok odborníkov, ktorých potrebuje trh práce. Skonštatoval to prezident Andrej Kiska dnes po návšteve chemického závodu Duslo, a.s. Šaľa. Problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu má aj Duslo. „Veľká časť personálu sa postupne bude meniť, pretože tu pracujú aj starší ľudia

Na snímke Andrej Kiska

Žiaľ, tak ako máme postavené školstvo, nám nevychováva odborníkov. Pomaly sa ani neotvárajú triedy pre chemikov, čo je tu veľmi potrebná profesia a je to veľký problém,“ povedal prezident po rokovaní s vedením podniku. Duslo zamestnáva približne 2 000 ľudí a ďalších okolo 10 000 pracovných miest je podľa prezidenta naviazaných na tento závod v rôznych profesiách.
Podľa generálneho riaditeľa a podpredsedu predstavenstva Dusla Petra Bláhu je nedostatok kvalifikovaných odborníkov problémom, s ktorým sa potýka nielen Duslo, ale aj celé Slovensko. „Na integrovanej škole vo Veči máme momentálne 200 žiakov, ktorí poberajú od nás štipendium, rôzne výhody a majú u nás v budúcnosti zaistenú prácu. Je však len na nich, či u nás po skončení štúdia nastúpia. Na Slovensku nie je zákonná možnosť zmluvne podchytiť študentov, že keď im poskytujeme po celý čas štúdia určité výhody, tak u nás aj nastúpia,“ podotkol Bláha a označil to za nevýhodu pre zamestnávateľov na Slovensku v porovnaní s okolitými štátmi.
Duslo poukazuje aj na problémy spojené s plánovaním podniku. „Zmena minimálnej mzdy, zmena hodnotenia nadčasov vyvoláva veľkú nestabilitu. Keď sa náhle niektorý z týchto parametrov mení, tak je to veľkým problémom pre plánovanie podniku ako takého,“ zhodnotil prezident Kiska. Pred zmenou podmienok pre zamestnávateľov je preto dôležité viesť diskusiu s tými, ktorí pracovné príležitosti tvoria, podčiarkol.
Bláha povedal, že s veľkým počudovaním prijali správy o plánovanom zvyšovaní minimálnej mzdy až na úroveň 600 eur. Podotkol, že Slovensko má už dnes najvyššiu minimálnu mzdu zo štátov V4. Toto zvýšenie by Duslo stálo viac ako milión eur ročne. „Nás sa to dotkne v oblasti príplatkov za prácu v nepretržitej prevádzke a za prácu počas sobôt a nediel. Žiadny z našich zamestnancov nepracuje na úrovni minimálnej mzdy,“ uviedol Bláha.
Príspevok Kiska: Nedostatok kvalifikovaných absolventov je problémom nielen Dusla zobrazený najskôr Hlavné správy.