Bratislava 27. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Andrej Kiska, ktorý sa podľa výsledkov posledného prieskumu stal spolu so svojou stranou Za ľudí novým lídrom opozície, si myslí, že súčasná demokratická opozícia je na dobrej ceste. Kiska tvrdí, že nové strany do politiky vrátili nádej. Igor Matovič ale upozorňuje, že čím viac percent vo voľbách získa strana Za ľudí, tým je väčšia šanca, že opozičné strany nebudú vedieť po voľbách zostaviť vládu

Na snímke v popredí Andrej Kiska

„Som veľmi rád, že demokratická opozícia Za ľudí, PS/Spolu, OĽaNO, KDH a SaS spolu silnie. V priebehu mesiaca naša dôvera spoločne narástla. Tento silný blok zmeny by pri takýchto výsledkoch mal 77 mandátov a mohol by zostaviť vládu. Verím, že všetci ešte porastieme,“ napísal v reakcii na posledný priesku agentúry AKO Kiska, ktorý pred pár dňami odmietol vytvoriť koalíciu, ktorá by nebola 6-stranová a jej súčasťou by nebolo aj KDH. Predstavitelia KDH však pred rokovaním avizovali, že sa ho nezúčastnia a že aj naďalej platí rozhodnutie vedenia strany o samostatnom postupe do volieb.

Kiska v svojom príspevku poukázal aj na výsledky prieskumu zo septembra 2018, kedy to podľa neho vyzeralo beznádejne. „SaS, OĽaNO a KDH boli jediné strany nad 5 percentami a spoločne mali v agentúre Focus len 29,3 percenta. Nástup nových tvárí do politiky vrátil nádej, že spoločne porazíme mafiu a zabránime vláde Smeru s fašistami a extrémistami,“ myslí si.

Kiska síce tvrdí, že demokratická opozícia silnie, avšak, Igor Matovič včera na sociálnej sieti upozornil a uviedol v niekoľkých bodoch dôvody, prečo vznik Za ľudí namiesto pomoci, dramaticky zvýši pravdepodobnosť ďalšej vlády mafie, ako líder hnutia nazýva súčasnú koalíciu.

Svojim príspevkom sa rozhodol v pár bodoch vniesť „trochu logiky do zaslepenej mysle“ o skutočnom prínose Kiskovej strany. V svojich tvrdeniach sa, rovnako ako Kiska, opieral o výsledky agentúry Focus, ktorú označuje ako najdôveryhodnejšiu.

Podľa ôsmich prieskumoch tejto agentúry, vyhotovených medzi septembrom 2018 a júnom 2019, mala demokratická opozícia spolu podporu 47%. Následne Andrej Kiska v júni 2019 založil stranu Za ľudí s hlavným argumentom – „ideme pomôcť opozícii vyhrať voľby a poraziť mafiu – prinesieme nových voličov.“

V ďalších 8 prieskumoch Focusu, vyhotovených po založení Kiskovej strany až do novembra 2019, mala demokratická opozícia spolu podporu 46,6%.

„Z toho vyplýva, že Kiskova strana Za ľudí (bohužiaľ) nepriniesla demokratickej opozícii žiadne hlasy ľudí navyše. Navyše vznik Za ľudí(bohužiaľ) dramaticky zvýšilo pravdepodobnosť prepadnutia X strán, ktoré predtým neboli nijako ohrozené,“ tvrdí Matovič, podľa ktorého vznik strany Za ľudí namiesto pomoci iba dramaticky zvýšil pravdepodobnosť ďalšej vlády mafie, ako líder OĽaNO nazýva súčasnú koalíciu.

„Preto (bohužiaľ) platí, že čím viac hlasov vo voľbách pre Za ľudí, tým väčšia šanca na ďalšiu vládu mafie. Uvedomujú si to ľudia v Za ľudí? Áno a veľmi dobre. Napriek tomu odmietli vznik veľkej koalície, ku ktorej predtým opakovane verejne vyzývali … a všetci v demokratickej opozícii sme z toho zhrození. To nie je Za ľudí, ale dokonalé za seba.“

V závere svojho príspevku Matovič dodal, že hovoriť pravdu nie je útok a ak to tak niekto aj napriek tomu cíti, je to dôkaz toho, že chce radšej žiť vo falošnej lži ako v úprimnej pravde.

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj