Bratislava 14. februára 2018 (HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel, video: facebook prezident)
 
V súvislosti s dnešným opätovne neúspešným pokusom o voľbu ústavných sudcov, prezident Andrej Kiska publikoval na sociálnej sieti rozhorčený status

Na snímke prezident Andrej Kiska

“Mali roky na prípravu a aj tak zlyhali,” začína svoju reakciu prezident Andrej Kiska.
Podľa neho je výsledok dnešného opakovaného hlasovania veľkou ranou pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát.
“Okolo tejto voľby sa bude viesť ešte veľa rečí, jedni sa budú snažiť hodiť vinu na druhých. Ale rečami sa štát nespravuje. Povinnosťou Národnej rady — a teda zodpovednosťou vládnej parlamentnej väčšiny — bolo zvoliť 18 kandidátov, z ktorých som ako prezident mal vybrať 9 sudcov.
Národná rada, a teda parlamentná väčšina, si túto povinnosť nesplnila. Taká je holá pravda a žiadne reči ani krik nemôžu toto zlyhanie v plnení si základných povinností ospravedlniť,” pustil sa do poslancov Kiska. 
Myslí si, že takéto hlasovanie neodzrkadľuje “normálnu prácu”, ktorú by mali v palamente vykonávať:

“Vládna väčšina ignorovala svoju základnú zodpovednosť voči ľuďom — normálne pracovať, normálne pracovať tak, aby štát a jeho ústavné inštitúcie normálne fungovali. Mali v rukách časovanie voľby kandidátov, mali v rukách pravidlá a spôsob voľby kandidátov, a mali v rukách samotné hlasovanie v pléne národnej rady.”
Prezident sa rozhorčuje aj nad tým, že poslanci mali jeho prísľub, že nebude robiť obštrukcie a vymenuje neodkladne polovicu navrhnutých kandidátov:
“K dispozícií bol dostatok kandidátov a medzi nimi dostatok kvalitných kandidátov – na tom sa zhodovala aj odborná verejnosť. K dispozícii bol aj môj prísľub vymenovať bez zbytočného odkladu polovicu navrhnutých kandidátov.
Dvanásť rokov bolo známe, že príde deň, keď bude potrebné naraz vymeniť väčšinu sudcov ústavného súdu. Všetci dobre vedeli, že výber sudcov a sudkýň ústavného súdu je dôležitý, napokon venovali sa mu v programovom vyhlásení súčasnej aj predchádzajúcej vlády.
Napriek tomu parlamentná väčšina zlyhala a znefunkčnila chod základného ústavného orgánu v Slovenskej republike. Otočili sa chrbtom volaniu verejnosti po slušnosti aj snahe obnoviť dôveru ľudí v schopnosť štátu zaistiť spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Ústavný súd nie je žiaden obyčajný úrad. Je to základný ochranca ústavnosti a práv a slobôd ľudí na Slovensku. Je to súd, ktorý rozhoduje o tom, či zákonodarca urobil chybu, či prezident prekročil svoje právomoci, alebo či voľby prebehli zákonným spôsobom. Inými slovami, pre riadne fungovanie demokratických procesov v krajine je ústavný súd životne dôležitý.”
Prezident podľa všetkého nepočíta s možnosťou predĺženia mandátu 9 súčasným ústavným sudcom, ktorým končí funkčná lehota 16. februára 2018 a ktorú už avizoval SMER a údajne je táto možnosť už na rokovacom stole:
“V sobotu uplynie ústavou stanovená lehota deviatim sudcom a sudkyniam ústavného súdu a ten bude od budúceho týždňa prakticky znefunkčnený. V tejto situácii je povinnosťou parlamentu hľadať spôsob, ako čo najskôr zvoliť chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov, aby mohol ústavný súd fungovať tak, ako to prikazuje ústava Slovenskej republiky.”
Avizuje, že sám sa pričiní o provizórne fungovanie súdu:
“Ja osobne navštívim budúci týždeň ústavný súd v Košiciach, kde oznámim svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.”

Príspevok Kiska: Ja osobne teraz navštívim Ústavný súd v Košiciach a zabezpečím jeho fungovanie zobrazený najskôr Hlavné správy.