Vatikán/Bratislava 14. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Bublinec, Marián Garaj/Kancelária prezidenta SR)
 
Prezident SR Andrej Kiska v piatok absolvoval audienciu u pápeža Františka. Odovzdal mu dar zo Slovenska – štyri vianočné gule, ktoré vyrobili ľudia zo sociálne znevýhodnených skupín. Okrem toho pápeža pozval aj na návštevu SR

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (tretí vpravo) odovzdáva pápežovi Františkovi dar zo Slovenska

Pápež pri preberaní vianočných gúľ Kiskovi povedal, že ich nechá zavesiť na vianočný stromček v Dome svätej Marty, kde bude slúžiť omše až do Vianoc.
Po jednej vianočnej guli pre pápeža vyrobili hendikepované deti a ich rodičia v košickom centre Liberta, deti a mladí dospelí v Detskom domove Turzovka, ľudia bez domova v bratislavskom centre Resoty Antona Srholca a žiaci základnej školy v Spišskom Hrhove, do ktorej chodia aj rómske deti.
Slovenský prezident v mene svojich krajanov pozval hlavu katolíckej cirkvi aj na návštevu Slovenska. Pápež na pozvanie odpovedal, že v princípe ho prijíma, avšak jedným dychom upozornil, že má nabitý program.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a pápež František si podávajú ruky počas súkromnej audiencie

 
Kiska: Stretol som sa s pápežom Františkom, najvzácnejším človekom na svete
Rodina, pokora a odpúšťanie boli témami rozhovoru prezidenta Kisku s pápežom Františkom vo Vatikáne. Slovenský prezident ho nazval “najvzácnejším človekom na svete”, akého mohol stretnúť.
“Svätý Otec je stelesnením dobra. Pozdravil som ho od všetkých občanov Slovenska, špeciálne od veriacich, ktorí sa zaňho dennodenne modlia,” uviedol neskôr Kiska na tlačovom brífingu na Námestí svätého Petra.
Veľkú časť rozhovoru venovali podľa Kisku rodine. Slovenský prezident pripomenul, ako pápež nalieha na rodičov, aby si nachádzali čas na svoje deti. Nemajú však spoločné chvíle tráviť iba s technológiami, ale chce, “aby sa spolu hrali”.
Ďalšou témou bolo podľa Kisku odpúšťanie a potreba pokory u ľudí, ktorí majú v rukách moc. “Svätý Otec stále hovorí, že spravodlivosť musí byť spojená aj s odpúšťaním,” povedal prezident.
“Diskutovali sme aj o tom, ako nedovoliť, aby v krajinách narastala nenávisť,” pokračoval Kiska. “U nás na Slovensku vyžadujme spravodlivosť, ale odpúšťajme. Nedopusťme, aby sa naša krajina pre nenávisť začala deliť na nejaké tábory,” zdôraznil.
Štátneho sekretára Vatikánu, kardinála Pietra Parolina, pri osobitnom stretnutí Kiska informoval o ekonomickej situácii na Slovensku, pričom vyzdvihol hospodársky rast a klesajúcu nezamestnanosť. Ďalšou témou bola situácia na Ukrajine. Pritom spomenul svoju nedávnu návštevu v tejto krajine.
“Sekretár Svätej stolice vyjadril presvedčenie o tom, že by sme sa mali s Ukrajinou rozprávať a stretávať čím viac,” povedal Kiska a odsúdil “agresiu Ruska” na východe Ukrajiny, pri ktorej “zbytočne zomierajú ľudia”. Podľa neho násilie a “terajšia agresia Ruska v Azovskom mori” vyvolávajú znepokojenie aj vo Vatikáne.
V rozhovore sa dotkli tiež témy klimatických zmien a migrácie. “Vyjadril som naše presvedčenie, že parížsku dohodu by sme mali naplniť,” informoval najvyšší slovenský predstaviteľ.
Kardinál Parolin sa začiatkom tohto týždňa zúčastnil na konferencii o globálnom migračnom pakte v Marrákeši napriek výhradám Vatikánu k dokumentu. “Ale boli tam, na rozdiel od nás, a vyjadrili svoj názor. Tak sa má podľa mňa každá krajina správať,” zdôraznil slovenský prezident.
Kiska sa v Ríme stretol aj s bývalým prefektom Kongregácie pre evanjelizáciou národov, 94-ročným kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý pôsobí vo Vatikáne od roku 1945. Kardinál podľa Kisku ocenil zdravé sebavedomie mladej generácie na Slovensku, ktoré nazval “úžasnou krajinou”.
 
Príspevok Kiska bol u pápeža, odovzdal mu vianočné gule zo Slovenska a pozvanie na návštevu. Čo mu na to povedal? zobrazený najskôr Hlavné správy.