Bratislava 16. decembra 2018 (TASR/SITA/HSP/Foto: TASR- Michal Svítok)
 
Najbližších šesť mesiacov sa chce prezident SR Andrej Kiska venovať naplno svojej prezidentskej funkcii. Do 15. júna budúceho roka sa tak určite nebude vyjadrovať k svojej politickej budúcnosti, svoju opätovnú kandidatúru na post hlavy štátu však znova dôrazne odmietol. Také je stanovisko prezidenta, ktoré odznelo v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

“Ako prezident mám pred sebou ešte šesť mesiacov práce a mojou úlohou je sústrediť sa na to, aby som vykonával to, čo som pred vstupom do prezidentského úradu sľúbil,” skonštatoval Kiska, ktorý prisľúbil, že najbližšieho pol roka, teda až do prezidentských volieb, bude svoju prácu vykonávať poctivo.
“Budem sa venovať svojej práci,” povedal s tým, že rozhodnutia o ďalšom pôsobení vo verejnom živote z tohto dôvodu odložil. “Povedal som, že veľmi rád by som pomáhal zostavovať novú slušnú vládu. To platí,” zdôraznil. Zároveň zopakoval, že na post hlavy štátu opätovne kandidovať nebude.
Šesť mesiacov je podľa prezidenta dlhým obdobím a prezident musí byť v prvom rade prezidentom. Za ten čas ho čaká veľa závažných rozhodnutí vrátane voľby ústavných sudcov, prijatie zahraničných návštev i jeho zahraničné pracovné cesty či prijímanie nových zákonov.
“Tých vecí je veľmi veľa, ktoré ako prezident musím riešiť, a to je mojou úlohou. Občania odo mňa právom očakávajú, že budem robiť dobre funkciu prezidenta ako takú, a to robiť budem,” poznamenal Kiska.
Opätovne však zdôraznil, že jeho vyjadrenia z mája, podľa ktorých chce byť súčasťou novej politickej etapy a éry na Slovensku a rád by pomáhal zostavovať novú slušnú vládu, naďalej platia. Je si však vedomý toho, že mnohí politici môžu zneužívať slová na rôzne špekulácie, obhajobu vlastných zlyhaní alebo na prekrytie témy, ktorá sa v súčasnosti deje. “Je to fakt a v politike sa to stáva,” podotkol Kiska, ktorý sa zároveň k špekuláciám vyjadrovať odmieta.
 
Kiskov spor o pozemky
Prezident sa v relácii vrátil aj k súdnemu sporu o nadobudnuté pozemky pod Tatrami. Zopakoval, že 12 000 metrov štvorcových kúpil v dobrej viere, pričom 19 rokov sa nedialo nič. Zubár Ján Franc ho kontaktoval až v roku 2016. Hlava štátu podľa vlastných slov skonštatovala, že takýto spor by mal riešiť súd.
Počas súdneho konania následne pochopil, “že sú vlastne dvaja poškodení” pričom podľa Kisku v tomto prípade opätovne zlyhal štát, či už notár, alebo kataster. Proti rozhodnutiu súdu, ktorý za zákonného vlastníka pozemkov určil Franca, sa neodvolal a škodu ide podľa vlastných slov vymáhať od toho, kto mu pozemky predal. Zároveň ale citoval právny názor, podľa ktorého je vec po desaťročnom vlastníctve možné legálne vydržať do vlastníctva.
 
Kiska: Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998
Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998. Takto končiaci sa rok zhodnotil prezident SR Andrej Kiska v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike.
“Keď sa začínal tento rok, všetci sme skutočne očakávali, že to bude v prvom rade rok osláv. Žiaľ, realita bola iná. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej absolútne zmenili tento rok. A tento rok sa asi historicky zapíše k roku 1998,” skonštatoval Kiska.
Myslí si, že práve v roku 1998 a rovnako aj v roku 2018 museli krajina a občania zabojovať o základné princípy demokracie, o slušnosť, spravodlivosť. “V roku 1998 sa ukončila vláda Vladimíra Mečiara a tento rok 2018 sa bude takisto spájať s ukončením vlády Roberta Fica,” podotkol prezident, podľa ktorého občania ukázali hranicu tolerancie k politikom, k ich správaniu a vedeniu krajiny.
Pri bilancovaní roka 2018 hlava štátu zdôraznila najmä zmeny vo vedení polície, a to, “že odišiel kontroverzný minister vnútra s veľkým množstvom káuz”. Zároveň ocenil prácu vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberá vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky s tým, že má jeho plnú podporu. Opätovne však kritizoval parlamentom schválenú novelu zákona o Policajnom zbore.
“Nemáme nezávislú policajnú inšpekciu. Policajti vyšetrujú policajtov,” povedal. Tiež sa mu nepáči, že na prípadné odvolanie šéfa polície je potrebných viac hlasov ako na jeho zvolenie, čo považuje za “zabetónovanie vo funkcii”. Ako však dodal, na Slovensku je obrovské množstvo slušných policajtov
Niektoré zmeny, ktoré po udalostiach dvojnásobnej vraždy nastali, napríklad v polícii, hodnotí pozitívne. Je tiež presvedčený, že tak objednávateľ, ako aj vykonávateľ vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice bude potrestaný. Napriek tomu stále poukazuje na to, že mnohí ľudia polícii stále neveria a ani samotní politici nepomáhajú zvyšovaniu dôveryhodnosti.
Na margo vývoja Slovenska po roku 1993 prezident zopakoval, že krajinu považuje za modernú a sebavedomú, ktorá je “ukotvená” v Európskej únii, eurozóne, je členom NATO. Podotkol, že má dobré ekonomické výsledky, historicky prvýkrát vyrovnaný rozpočet a najnižšiu nezamestnanosť. “Sú to udalosti a javy, na ktoré môžeme byť právom hrdí, a ja ako prezident som nesmierne hrdý,” zdôraznil Kiska.
V súvislosti s blížiacim sa rokom 2019 by bol rád, keby sa “nádherná vianočná atmosféra pokoja, lásky a odpúšťania” udržala aj počas budúceho roka. Pripomenul, že Slovensko budúci rok čakajú dvoje volieb, a to prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. “Želal by som si, aby politici pochopili, aké Slovensko si občania želajú. Slušné a spravodlivé,” dodal Kiska.
Príspevok Kiska bilancuje rok 2018: Najbližších šesť mesiacov sa chcem naplno venovať funkcii zobrazený najskôr Hlavné správy.