Sarajevo/Bratislava 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Slovenskí vojaci, ktorí pôsobia v Bosne a Hercegovine v operácii EUFOR–ALTHEA, vzorne reprezentujú Slovensko. Uviedol to dnes prezident SR Andrej Kiska, ktorý navštívil slovenských vojakov v Kempe Butmir v Sarajeve. Spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom im zároveň doniesli darčeky, ktoré im majú spríjemniť vianočné sviatky. Už tradične nechýbal vianočný stromček, ingrediencie na kapustnicu či pozdravy od detí.

Na snímke vianočné darčeky pre vojakovNa snímke vianočné darčeky pre vojakov

Vojaci, ktorí pôsobia v tejto balkánskej krajine, podľa Kisku nielen nebudú môcť byť so svojimi najbližšími počas nadchádzajúcich sviatkov, ale ostanú v ďalekej krajine. “Tu v Bosne a Hercegovine vidieť, že nesmieme dovoliť, aby nenávisť vznikala medzi ľuďmi, lebo keď vniká nenávisť a šíri sa neznášanlivosť, potom musia byť vojaci na to, aby bol v krajine pokoj,” uviedol Kiska, ktorý sa vojakom za ich službu poďakoval. Kiska sa dnes taktiež stretol s veliteľom operácie Friedrichom Schrötterom a predsedom kolektívneho vedenia Bosny a Hercegoviny Mladenom Ivaničom.

Gajdoš v Bosne povedal, že slovenskí vojaci v tejto misii robia dobré meno Slovensku. “Sú to takí malí diplomati, veľvyslanci ozbrojených síl SR a ich prácu si vysoko vážim,” dodal Gajdoš. Zároveň sa poďakoval ich rodinným príslušníkom a príbuzným, že ich podporujú.

Vojakov dnes navštívili aj biskupi katolíckej a evanjelickej cirkvi. Podľa generálneho biskupa evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloša Klátika slovenskí vojaci, ktorí majú na starosti udržanie mieru v Bosne a Hercegovine, sa potrebujú pred vianočnými sviatkami stíšiť a popremýšľať o duchovných veciach. “Vnímam ako veľmi dôležitú úlohu cirkvi byť všade tam, kde sú aj naši ľudia, aj vojaci, a toto duchovno im priniesť,” uviedol Klátik, ktorý sprevádzal prezidenta spolu s biskupom Františkom Rábekom.

Operácia EUFOR-ALTHEA je súčasťou komplexného prístupu EÚ k bezpečnostnej, politickej a sociálno-ekonomickej stabilizácii Bosny a Hercegoviny. Začala sa 2. decembra 2004 a vznikla transformáciou zo stabilizačnej operácie NATO SFOR, ktorá v Bosne a Hercegovine pôsobila v rokoch 1997-2004. Príslušníci Ozbrojených síl SR pôsobia v operácii od jej začiatku. V súčasnosti tam pôsobí 41 slovenských vojakov.