Kirgizský exprezident Bakijev označil svoje zvrhnutie za ozbrojený prevrat

Minsk 7. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)

Bývalý kirgizský prezident Kurmanbek Bakijev označil svoje zosadenie v apríli 2010 za “ozbrojený prevrat”. Bývalý líder tejto stredoázijskej republiky v dnes zverejnenom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa vyhlásil, že ľudia zabití počas vtedajších protivládnych demonštrácií neboli zastrelení vládnymi silami.

Na snímke Kurmanbek Bakijev

Bakijev tvrdí, že za týmito násilnosťami, ktoré viedli k jeho zosadeniu, stáli “ozbrojené skupiny”. Podľa neho mu vtedajší ruský premiér Vladimir Putin zatelefonoval a odporučil mu, aby opustil Kirgizsko, čím predíde ešte väčším nepokojom.

Bývalá kirgizská hlava štátu tiež poznamenala, že uprostred protestov v roku 2010 mu zatelefonoval aj bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý jemu i jeho rodine ponúkol politický azyl. Bakijev túto ponuku prijal.

Kirgizského exprezidenta v neprítomnosti odsúdili na doživotie za účasť na zabití takmer stovky demonštrantov počas povstania v roku 2010. Bakijev tvrdí, že nedostal nijaké oficiálne predvolanie na súdny proces vo vlasti.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.