Moskva 14. mája 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Ruský hyperzvukový raketový komplex „Kinžal“ robí americké námorníctvo bezbranným, je to hlavný „zabijak lietadlových lodí“ v tichooceánskej oblasti, píše časopis The Diplomat.

Ruský hyperzvukový raketový komplex „Kinžal“

Autor článku Abraham Ait tvrdí, že predtým sa musel Washington „správať zdržanlivo“ kvôli čínskym protilodným balistickým raketám stredného dosahu DF-21D, schopných zlikvidovať americkú lietadlovú loď zo vzdialenosti 1400 km. Teraz sa však v oblasti môžu zjaviť aj ruské „kinžaly“, ktoré sa od roku 2018 stávajú hlavným ohrozením pre americké vojnové loďstvo.
Ait porovnal „Kinžal“ s protilodnými raketami „Brahmos“, ktorých posledné verzie sú skonštruované na boj s obrovskými plavidlami protivníka. Hyperzvuková raketa je však rýchlejšia, navyše má aj silnejšiu bojovú hlavicu.
Expert tvrdí, že „Kinžal“ je schopný jedným úderom zlikvidovať dokonca aj najväčšie plavidlo sveta zo vzdialenosti 2000 km.
V článku The Diplomat sa hovorí, že toto hrozí vážnymi dôsledkami nielen americkému územiu, na ktoré majú dosah ruské medzikontinentálne balistické rakety, ale aj vojnovému US NAVY, ktorého lietadlové lode a torpédoborce sa potopia po prvom útoku „Kinžalov“.
Ruské vojnové letectvo dokáže zničiť americké loďstvo zo vzdialenosti 3500 km od svojich námorných hraníc, ak sa MiG-31s „Kinžalmi“ocitnú na Ďalekom východe, hovorí sa v článku. Rusko tým môže pred Američanmi zatieniť veľkú časť Juhočínskeho mora, kde sa rozpútava boj medzi záujmami Washingtonu a Pekingu.
Podľa vz.ru, srspol.sk
 
Príspevok “Kinžal” podľa The Diplomat ašpiruje na titul “hlavný zabijak lietadlových lodí” zobrazený najskôr Hlavné správy.