Soul 16. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Korean Central News Agency/Korea News Service via AP)

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril veľkú spokojnosť s najnovšou raketovou skúškou, ktorú Pchjongjang uskutočnil v piatok, a vyzval na dokončenie programu jadrových zbraní i napriek sprísňovaniu medzinárodných sankcií voči Severnej Kórei

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un na neznámom mieste

Cieľom krajiny je získať “schopnosť jadrového protiútoku, s ktorým sa Spojené štáty nebudú môcť vyrovnať”, povedal podľa správy Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA), z ktorej dnes citovala agentúra AP.

Kim zhodnotil vypálenie novej rakety stredného doletu ponad Japonsko do Tichého oceánu ako dôkaz jej “bojovej účinnosti a spoľahlivosti” a úspešný výsledok snahy o zvýšenie jej výkonu. Zároveň vyhlásil, že Severná Kórea i napriek “bezmedzným” medzinárodným sankciám dokázala takmer dokončiť budovanie svojho jadrového arzenálu, pričom vyzval na vyvinutie “celoštátneho úsilia” pre dosiahnutie konečného cieľa.

Týmto cieľom je podľa Kima “vytvorenie rovnováhy skutočnej sily” medzi Severnou Kóreu a Spojenými štátmi tak, aby “sa americkí vládcovia neodvažovali hovoriť o vojenskej možnosti”.

Pchjongjang medzitým potvrdil, že najnovšie otestovaná raketa bola typu Hwasong-12, teda rovnakého, aký vypálila ponad Japonsko už 29. augusta. Bezpečnostná rada OSN odsúdila v piatok najnovší raketový test Severnej Kórey ako provokáciu.