Soul 22. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)

Severokórejský vodca Kim Čong-un v nezvyčajne priamom vyjadrení označil amerického prezidenta Donalda Trumpa za “vyšinutého” a dodal, že “draho zaplatí” za svoje hrozby. Ide o možný náznak, že KĽDR má v úmysle podniknúť ešte mohutnejšie skúšky jadrových zbraní, zamýšľa sa agentúra AP.
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Kim v noci nadnes vo svojom stanovisku ďalej uviedol, že Trump “nie je spôsobilý viesť svoju krajinu”, pričom šéfa Bieleho domu popísal ako “ničomníka a gangstra, ktorý sa rád zahráva s ohňom”.
Kimov výrok je nezvyčajne formulovaný v prvej osobe, nesie však klasické znaky severokórejskej štátnej propagandy.
Juhokórejská vláda tvrdí, že ide o prvé takéto priame vyjadrenie akéhokoľvek severokórejského vodcu vôbec. Kimov piatkový výrok bol reakciou na Trumpov bojovný prednes na prebiehajúcom zasadaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde americký prezident nazval vodcu KĽDR “raketovým mužom” na “samovražednej misii”.
Trump prízvukoval, že ak “bude nútený brániť svoju krajinu a jej spojencov, nebude mať inú možnosť, ako totálne zničiť Severnú Kóreu”, pripomína AP.
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho vo štvrtok v New Yorku vyhlásil, že Pchjongjang by mohol čoskoro uskutočniť skúšku vodíkovej bomby v Tichom oceáne. Trump vo štvrtok podpísal nové výkonné nariadenie, ktoré posilňuje sankcie voči Pchjongjangu za jeho jadrový program.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.