Pchjongjang 16. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Wong Maye-E)
 

Kim Čong-un je majster diplomatického ju-jitsu, píše odborník na modernú Čínu Rana Mitter. Podľa neho severokórejský vodca nie je nepredvídateľný a šialený. Svojou stratégiou núti USA a Čínu, aby splnili jeho hlavný cieľ.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un

Pred nedávnom sa mohlo zdať, že severokórejský režim je v izolácii. Spojené štáty hrozili útokom a Peking bol rozzúrený tým, že Pchjongjang odmieta počúvať svojho staršieho brata. Ani Peking, ani Washington nemajú záujem o to, aby Severná Kórea získala jadrové zbrane.
Čínu však v prvom rade znepokojuje možnosť, že by sa obe Kóreje zjednotili na základe podmienok južanov, vysvetľuje na stránkach South China Morning Post Rana Mitter, riaditeľ čínskeho centra na Oxfordskej univerzite. V takomto prípade sa poprvýkrát od roku 1949 americké jednotky rozmiestnia priamo na čínskej hranici.
Peking preto tvrdil, že riešenie severokórejského jadrového programu je problém, ktorý USA a KĽDR musia vyriešiť samy, a Čína nemá priamu kontrolu nad svojím problémovým susedom. Trump však zastihol Čínu nepripravenú, keď prehlásil, že je pripravený na osobné jednanie s Kim Čong-unom.
„Peking musel byť isto zdesený, že Kim môže uzavrieť priamu dohodu s Washingtonom a vyradiť ho z vyjednávania,” domnieva sa Mitter. Náhly entuziazmus Pekingu privítať Kima svedčí o tom, že mu chcú pripomenúť, že akákoľvek dohoda musí byť najprv odsúhlasená s čínskou stranou, pokračuje autor.
Pre Pchjongjang to nie je problém, pretože jeho hlavným cieľom je zaistenie prežitia režimu. Jadrový program je iba prostriedkom pre dosiahnutie tohto cieľa. Pokiaľ bude možné vyjednať medzinárodnú dohodu, ktorá by zaisťovala bezpečnosť KĽDR výmenou za ukončenie jadrového programu, alebo aspoň vývoja medzikontinentálnych rakiet, ktoré najviac trápia Donalda Trumpa, Čína a Pchjongjang môžu byť spokojné.
Práve teraz má Kim obe mocnosti tam, kde ich chce mať, zhŕňa Mitter diplomatický úspech Kim Čong-una.
 

Príspevok Kim Čong-un má Ameriku a Čínu tam, kde chce zobrazený najskôr Hlavné správy.