Himaláje 10. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)
 

Tieto obrovské hady – ľadovce Khumbu a Ngozumpa – dýchajú, pohybujú sa a plazia sa už tisíce rokov. Zoznámenie s nimi môže predstavovať veľké životné riziko, ale stovky turistov každoročne prichádza do tejto oblasti, aby usporiadali vlastnú cestu Himálajami.

Ilustračné foto

Obrovské himálajske ľadovce sa plazia zo svahu najvyšších hôr planéty a dĺžkou prekonávajú výšku týchto hôr. Sú tak hlbokí, že keď tam niekto spadne, poletí niekoľko stoviek metrov a už ho nikto nenájde.
Khumbu vo svojom začiatku tvorí smrtonosný ľadopád, kedy ľadovec visí prakticky vertikálne a potom sa ako obyčajný vodopád sploští na rovine.
Horolezci, ktorí zdolávajú najvyššiu horu Zeme, sú nútení prekonávať tento ľadopád, ktorý je považovaný za jeden z najnebezpečnejších úsekov výstupu. Praskliny s hĺbkou päť podlažného domu horolezcom prehradzujú cestu, tridsať metrové ľadové veže visia nad hlavou. Málo kto sa odváži na túto cestu.
Podľa údajov celková dĺžka Khumbu je 22 kilometrov. Ľadovec steká rýchlosťou 180 metrov za rok. Kvôli týmto pohybom sa spájajú praskliny, padajú seraky a dochádza k zosuvom kameňov.
Ngozumpa sa považuje za najdlhší ľadovec v Himálajach, meria 36 kilometrov.
Kvôli globálnym klimatickým zmenám Ngozumpa sa rýchlo topí a stenšuje sa. Na jeho povrchu sa vytvárajú jazerá. Jedno z týchto jazier má hĺbku asi 100 metrov a dĺžku 6 kilometrov. Existuje riziko, že jazero sa vyleje a zatopí dediny miestnych obyvateľov.
Nebezpečie pre obyčajných turistov je v tom, že ľadovec je ako živý tvor: dýcha, pohybuje sa a plazí sa. Aby horolezci prekonali tento úsek cesty, musia byť vždy v strehu.
 

Príspevok Khumbu a Ngozumpa: Obrovské smrtonosné ľadové hady zobrazený najskôr Hlavné správy.