Washington 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jonathan Ernst/Pool Photo via AP)

Americký minister zahraničných vecí John Kerry dnes vyhlásil, že Spojené štáty umožnili minulý týždeň schválenie rezolúcie OSN o židovských osadách v snahe udržať riešenie izraelsko-palestínskej otázky v podobe dvoch štátov

“Spojené štáty v skutočnosti hlasovali v súlade so svojimi hodnotami,” uviedol Kerry. USA by podľa neho neboli verné svojmu hodnotovému systému, “ak by sme umožnili, aby bolo pred našimi očami zničené životaschopné riešenie v podobne dvoch štátov”.

Na snímke americký minister zahraničných vecí John KerryNa snímke americký minister zahraničných vecí John Kerry

Kerry zdôraznil, že “jediná cesta k dosiahnutiu spravodlivého a trvácneho mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi” je riešenie v podobne dvoch štátov.

Ak sa Izrael rozhodne pre jeden spoločný štát s Palestínčanmi, potom “môže byť alebo židovský, alebo demokratický”, nemôže byť oboje, dodal Kerry.

A varoval, že riešenie v podobe dvoch štátov je vážne ohrozené v dôsledku narastajúcich teroristických útokov, budovania nových osád a “zdanlivo nekonečnej okupácie”, ktoré “upevňujú nezvratnú skutočnosť jedného štátu”, citovala ho tlačová agentúra DPA.

Kerry hovoril vo Washingtone v rámci svojho rozlúčkového prejavu vo funkcii niekoľko dní po tom, ako USA odmietli vetovať rezolúciu BR OSN označujúcu izraelské osady v Predjordánsku a vo východnom Jeruzaleme za ilegálne. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rezolúciu odsúdil a obvinil USA, že sa na jej formulácii aktívne podieľali.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.