Bratislava 18. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)

Bývalý český europoslanec a sociológ prof. Ján Keller pre Hlavné správy zhodnotil zvolenie Ursuly von der Leyenovej na post predsedníčky Európskej komisie. Jeho pohľad sa výrazne líši od názoru novej posily Kiskovej strany Tomáša Valášeka, ktorý bol stálym zástupcom Slovenskej republiky pri NATO

Na snímke Ursula von der Leyenová

“Ursulu von der Leyen vytiahol niekto na poslednú chvíľu ako “králika z klobúka”, keď sa tri najsilnejšie frakcie v EP nemohli na predsedovi Komisie dohodnúť,” pripomenul Keller.

Ako ministerka obrany Nemecka má veľmi mizernú povesť. Naviac je absurdné, keď je do čela kľúčovej európskej inštitúcie dosadená faktická šéfka Bundeswehru. Reči o mierumilovnosti Európy potom pôsobia ‘mimoriadne dôveryhodne’,” podotkol.

“Podľa dohodnutých pravidiel sa mal šéfom Komisie stáť Spitzen kandidat strany, ktorá európske voľby vyhrala. Tým bol Manfred Weber z CSU. Je to len ďalší dôkaz toho, že dohodnuté pravidlá sa plnia len vtedy, keď je to pre niekoho výhodné,” dodal na záver.

Menej arogantná ako Juncker

K zvoleniu Von der Leyenovej sa vyjadril aj Tomáš Valášek, ktorý je posilou Kiskovej novovznikajúcej strany. V minulosti pôsobil na ministerstve obrany, v bezpečnostných think-tankoch a bol stálym zástupcom Slovenskej republiky pri NATO.

“Zažil som ju ako veľvyslanec Slovenska v NATO, keď bola nemeckou ministerkou obrany. Mala, nielen rešpekt kolegov, ale aj reálne výsledky: videl som ju sprostredkovať dohodu medzi Tureckom a Gréckom, keď sa nezhodli, či má NATO vyslať lode do Egejského mora, aby monitorovali nelegálnu migráciu. Zvládla to na jednotku,” uvádza Valášek.

Otázkou podľa neho, teda nie je jej skúsenosť či kompetentnosť – oboch má dosť. Hlavné bude, ako chce viesť Európsku komisiu.

“Jej predchodca, Jean-Claude Juncker, razil teóriu, že Komisia si má robiť vlastnú politiku bez ohľadu na názor členských štátov. Pre stredne veľké a menšie krajiny je to veľmi nešťastná filozofia,” ozrejmil.

“Hlavnou výhodou EÚ z nášho pohľadu je, že pridáva na sile a chráni tých menších tým, že zaväzuje veľké krajiny brať do úvahy záujmy väčšieho celku. Ak tak nerobia, Komisia vie zakročiť, ale keď samotná Komisia prestane počúvať stredné a menšie štáty, stáva sa de facto len ďalším zo silných hráčov, popri Francúzsku, Nemecku, atď. Tí menší prichádzajú o svojho najväčšieho zastáncu,” dodáva Valášek.

Slovensko by podľa neho  malo od novej šéfky chcieť hlavne návrat k pôvodnej filozofii Komisie. A teda, pozorne počúvať názory všetkých členských krajín; snažiť sa prehĺbiť spoluprácu, kde treba a kde sa dá, ale brať do úvahy oprávnené obavy členských štátov, bez ohľadu na ich veľkosť. “Na to má Von der Leyen dobré predpoklady; je menej arogantná ako Jean-Claude Juncker a viac pripravená hľadať kompromisy,” poznamenáva na záver.

Prešla len tesne

Európsky parlament v utorok večer schválil nomináciu odchádzajúcej nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyen na post predsedníčky Európskej komisie. Hlasovalo za ňu 383 poslancov Európskeho parlamentu, 327 bolo proti a 22 poslancov nehlasovalo.

Na schválenie jej nominácie bolo potrebných 374 hlasov, čo znamená, že von der Leyen prešla len tesne.

Ursula von der Leyen sa stane prvou ženou na čele Európskej komisie. Teraz bude pracovať na zostavení celej Komisie. Eurokomisárov nominujú členské štáty, von der Leyen rozhoduje o tom, akej téme sa budú počas mandátu venovať.

Avizovala, že ak jej krajiny nedajú dostatok, teda polovicu ženských nominantiek, nebude váhať vypýtať si nové mená. Kandidáti na eurokomisárov budú musieť prejsť vypočúvaním europoslancov. Európsky parlament musí celú Európsku komisiu schváliť.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj