Bratislava 25. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

Mládež je budúcnosť krajiny. Mládež je držiteľkou rána. Mládež je v každej revolúcii vždy prvá a jej organizátori sa vždy snažia do prvých radov práve mládež zlákať
Je to prirodzené. Mladých ľudí viete najľahšie namotať, poblázniť, lebo majú najmenej skúseností. Ľahko sa vrhajú do nebezpečenstva revolučnej vravy, lebo sa ešte neboja, nemajú za nikoho zodpovednosť a ešte v nich rezonuje prirodzený pubertálny vzdor voči rodičom a všetkému zabehnutému.
Na snímke účastník 3. Veľkého protikorupčného pochodu si fotí demonštráciu na Námestí SNP v Bratislave 25. septembra 2017

Za socializmu mládež tiež defilovala na rôznych pochodoch kalamajkách a demonštráciách za mier. Vládnuca vrstva sa na nič nehrala. Propaganda bola všade a k iným informáciám sa bolo veľmi ťažko dostať. Účasť však bola povinná. Neviem si predstaviť, že by bola účasť ponechaná na vlastné zváženie každého mladého človeka. Napriek tomu, že iné ako oficiálne komunistické informácie neboli dostupné, keby sa mali demonštrácií na 1. mája ľudia zúčastniť dobrovoľne, námestia by zívali prázdnotou.
Čo vidíme dnes? Námestie bolo zaplnené 4000 prevažne mladými ľuďmi. Demonštrovali proti korupcii a za chrbtom mali „kratiteľov dane“. Chcú transparentné prostredie a nevadí im, že takpovediac ich dobrý tatko Kiska sa stretá s mecenášom neziskoviek Sorosom, cez ktoré im tento vychoval „organizátorov“ protestov. Žiadajú, aby minister odstúpil a nevadí im, že prezident obral štát, že až daňová kontrola ho stopla. Chcú odstúpenie domácich mocipánov a pritom si nevšimli, že ich proti nim vedú a používajú mocipáni ešte bohatší.
Na rozdiel od mládeže socialistickej títo majú internetové more informácií. Keby chceli, všetky dôležité veci si tam nájdu. Ale ani ich vodcovia – organizátori pochodu nevedia, proti čomu vlastne demonštrujú, nemajú prehľad o kauzách, ktorých účastníkov chcú povaliť. Sú len nabrainstormovaní na splnenie úlohy, ako opice vycvičené na predvedenie čísla v cirkuse.
A ostatní? Účastníci? Takisto jednostranne informovaní, bez akéhokoľvek širšieho prehľadu len s túžbou byť cool, byť na tej správnej strane, byť in, zažiť niečo, z čoho bude super fotka na instagram a facebook. Mizerné dôvody. Ale tak každá doba má svoju angažovanú mládež. Svojich zväzákov.
A boli tam dobrovoľne.
Ľuboš Macko