Bratislava/Praha 20. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR – Milan Kapusta)
 
Česká televízia pripravila pre svojich divákov prekvapenie. Zajtra, niekoľko minút pred 20.00 hod. odvysiela prejav slovenského prezidenta Andreja Kisku k 50. výročiu okupácie Československa v roku 1968

Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska a vľavo prezident ČR Miloš Zeman

Prezident pred niekoľkými dňami požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS. “Prezident Andrej Kiska v zmysle zákona požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS 21. augusta 2018, v súvislosti s 50. výročím vpádu armád piatich krajín vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 do Československa a následnej okupácie našej krajiny,” uviedol jeho hovorca Roman Krpelan.
Česká televízia informáciu o vysielaní prejavu slovenského prezidenta potvrdila na Twitteri: “ČT24 a RTVS zajtra súbežne odvysielajú prejav slovenského prezidenta Andrej Kisku ako pripomienku 50 rokov od vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa,” uviedla na Twitteri svojho Newsroomu. Príhovor slovenského prezidenta pre českých, rovnako ako slovenských divákov je plánovaný na utorok 21. augusta o 19:50.
 

 
Český prezident už svoj prejav predniesol…
Český prezident Miloš Zeman s prejavom nevystúpi. Jeho hovorca Jiří Ovčáček to vysvetlil nasledovne:  „Svoj odvážny prejav už pán prezident predniesol. Keď počas začínajúcej normalizácie vyhlásil, že nesúhlasí s okupáciou. Za tento postoj bol vyhodený z práce, z Vysokej školy ekonomickej” (viac TU).
 

 
Príspevok Keď o invázii neprehovorí Zeman, tak Kiska: Česká televízia odvysiela prejav slovenského prezidenta k augustu 1968 zobrazený najskôr Hlavné správy.