“Keď nebudeme predávať ropu my, tak nikto na Blízkom Východe!”, zaznieva z Iránu

Teherán 13. júla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 
Irán opäť varuje, že zablokuje Hormuzský prieliv, dôležitú ropnú tepnu zo Stredného Východu. Najnovšie vyhlásenie prezentoval vedúci poradca pre medzinárodné vzťahy najvyššieho vodcu Ali Akbar Velayati.

Ilustračné foto

Hrozba je odpoveďou na kroky Spojených štátov, ktoré sa pokúšajú zablokovať vývozy ropy z Iránu po tom, ako odstúpili od jadrovej dohody medzi Teheránom a hlavnými svetovými mocnosťami.
Washington vyzval krajiny, aby zastavili dovoz iránskej ropy do 4. novembra, v opačnom prípade budú čeliť sekundárnym sankciám zo strany USA. Veľké európske energetické spoločnosti ako francúzsky Total sa už stihli z Iránu.
“Transparentnou, úplnú a rýchlu odpoveď poskytol iránsky pán prezident Rouhani počas jeho poslednej cesty do Európy. Odpoveď bola jasná: ak Irán nebude môcť vyvážať ropu cez Perzský záliv, nikto to nebude robiť,” povedal Velayati v diskusnom klube Valdai v Rusku. “Buď bude vyvážať každý, alebo nikto,” dodal.
Väčšina suroviny vyvážanej zo Saudskej Arábie, Iránu, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Iraku prechádza úžinou Hormuz, úzkym priechodom medzi Peršským zálivom a Ománským zálivom.
Je to aj cesta pre takmer všetky dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) od najväčšieho svetového vývozcu, Kataru. Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia sa teraz snažia nájsť spôsob, ako obísť úzku cestu, ale v tejto chvíli neexistuje žiadna skutočná alternatíva.
Prechod cez úžinu bol v minulosti nebezpečný. Piatá flotila USA, ktorá sídli v Bahrajne, sa venuje ochrane komerčných lodí v tejto oblasti, no napriek tomu  už neraz došlo k napätiu medzi Teheránom a Washingtonom v týchto úžinách. Na začiatku roka 2008 USA uviedli, že iránske lode ohrozujú ich vojnové loďstvo.
V júli 2010 v úžine zaútočili na japonský ropný tanker “M Star” a k útoku sa prihlásila skupina napojená na Al-Káidu. V máji 2015 iránske lode zaútočili na cisternový tanker pod vlajkou Singapure a prinútili ho, aby opustil ich vody, údajne kvôli tomu, že tanker poškodil iránsku ropnú plošinu.
Analytici odhadujú, že ropa môže v dôsledku sporov zdražieť až na 250 dolárov za barel v prípade, že Irán zablokuje úžinu. Mnohá však spochybňujú potenciál Teheránu, urobiť tak politicky a ekonomicky riskantný krok, keďže celá úžina je silne militarizovaná.
 
Príspevok “Keď nebudeme predávať ropu my, tak nikto na Blízkom Východe!”, zaznieva z Iránu zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)