Mahábalípuram 1. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:sputnik screenshot)
 

Tento úžasný objekt sa nachádza na svahu skalného útvaru v blízkosti chrámového komplexu Ganeša Ratha v indickom Mahábalípuram. Obyčajní ľudia mu hovoria Krišnova olejová guľa, ale oficiálne meno znie Vaan Irai Kal, čo v doslovnom preklade z tamilského dialektu znamená Kameň nebeského Boha.

Na snímke Kameňboha Krišnu

Je to sedemmetrový balvan nepravidelného tvaru, ktorý sa na napriek všetkým fyzikálnym zákonom drží na svahu, ktorý má uhol 45 stupňov. Jeho váha podľa najkonzervatívnejších odhadov činí 250 ton.
Dnešní vedci stále nedokážu vysvetliť, aký druh sily drží tento obrovský balvan na jeho mieste. Podľa nich je to konieckoncov len zvetraný kúsok skaly a nič viac.
Skutočnosť, že oporný bod balvanu je tak malý a akýkoľvek laterálny dopad by mal nevyhnutne viesť artefakt mimo rovnováhu, je pre vedcov úplným tajomstvom. Je však isté, že skôr boli urobené pokusy o presun tohoto unikátneho fragmentu minulosti.
Ako prvý v roku 635 nášho letopočtu skúsil presunúť tento balvan vládca Pallavy Narasimha. Ale jeho početné pokusy boli márne. Potom vydal rozkaz, v ktorom bolo prísne zakázané dotknúť sa tohoto kameňa, a bol prehlásený posvätným.
Ďalší pokus bol urobený v roku 1908 guvernérom Madrasu A. Loli. Podľa jeho názoru tento balvan predstavoval vážnu hrozbu a pokúsil sa pretiahnuť kameň s použitím siedmych slonov. Ale všetky pokusy boli tiež bezvýsledné.
Podľa legendy tento kameň neupustil nikto iný než samotný boh Krišna, keď lietal po oblohe a jedol maslo. A kameň, ktorý spadol na príkry svah bol obrovským kusom tejto pochúťky. Akonáhle pristál, okamžite stvrdol a zmenil sa na známu Krišnovu olejovú guľu.
Legendy dávajú veľmi nejasné vysvetlenie artefaktu a moderná veda robí iba bezmocné gesto. Preto tento balvan zostáva zázrakom a dôkazom toho, že existujú predmety mimo silu gravitácie.
 

Príspevok Keď je veda k ničomu. Kameň boha Krišnu je mimo gravitáciu zobrazený najskôr Hlavné správy.