Bratislava 25. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Alojz Hlina, ktorý od júna tohto roku zastáva funkciu predsedu mimoparlamentného hnutia KDH sa pre portál Parlamentnelisty.sk vyjadril k viacerým udalostiam v kruhoch slovenskej politiky a takisto predstavil najbližšie plány hnutia KDH. Tiež komentoval ich potenciálne zastúpenie v koalícii. Poriadne sa obul do viacerých politikov, no najviac to schytal poslanec za Sme rodina Milan Krajniak.

Na snímke predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz HlinaNa snímke predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina

Po neúspechu hnutia KDH v posledných parlamentných voľbách prešiel tento politický subjekt viacerými zmenami. Počas obdobia príprav na návrat do parlamentných lavíc dostal dôveru Alojz Hlina, ktorý bol poverený viesť momentálne mimoparlamentné hnutie KDH. Podobne ako viacero slovenských politikov je Alojz Hlina vnímaný prinajmenšom rozporuplne. Jeho reputácii v poslednom čase najviac uškodilo stretnutie s Angelou Merkelovou, začo na sociálnej sieti schytal poriadnu vlnu kritiky. Viac sme o tom písali TU.

Hlinu naštval najmä Krajniakov posmešný príspevok, keď predsedu KDH nazval „poslušným služobníčkom Merkelovej“.

Podľa Hlinu ide zo strany Krajniaka o hyenizmus, keď zámerne pridal túto fotku po tragédii v Berlíne.

„Nesklamal. Presne podľa očakávania, čakal na nejakú tragédiu, aby mohol zverejniť túto, cca dva týždne starú fotku. Samozrejme, patrične ju okomentoval. Toto nie je len hyenizmus, toto je super hyenizmus,“ napísal Hlina.

Hlina sa pre portál Parlamentnelisty.sk k celej situácii vyjadril

Hlina sa pre portál Parlamentnelisty.sk k celej situácii vyjadril. Hovoril taktiež o jeho plánoch, ak by sa dostal do koalície a predstavil aj politický program KDH. Nezabudol spomenúť ani stranu ĽSNS.

Predseda KDH začal s riešením dôchodkového systému. Chce navrhnúť, aby 2 percentá z daní mohli poberať aj rodičia detí a nie len nadácie. Podľa Hlinu je veľkým problémom aj nízka pôrodnosť, ktorú chce riešiť daňovými bonusmi pre rodiny s deťmi. Cieľom KDH má byť aj podpora slovenského poľnohospodárstva a to prostredníctvom „gazdovského zákona“.

Na začiatok však riešenie demografického problému posmešne otočil voči „jednému predsedovi strany“.

„Niekto sa snaží riešiť demografickú krízu tak ako jeden predseda strany, že pomiluje každú babu, ktorú stretne. Tak sa to vyriešiť nedá. Zápasíme s obrovskou krízou, ktorá môže v zásade zničiť aj európsku civilizáciu,“ povedal.

Ďalej sa v rozhovore snažil obhájiť svoje stretnutie s Angelou Merkelovou a takisto vyjadril znepokojenie nad kritikou, ktorá sa zniesla na jeho osobu po zverejnení fotografie z tohto stretnutia.

„Rozmýšľam, že kedy Facebook plní psychoterapeutickú funkciu a kedy sa mení na žumpu, do ktorej sa vyvracajú rôzni „compfighteri“. Niekedy si možno človek vyleje zlosť na Facebooku a potom doma nebije ženu. Ja už fakt neviem… Som zhrozený z toho, že koľko primitívov je na Facebooku. Majú potrebu niečo vulgárne napísať a myslia si, že zachránili svet“

Hlina hovoril aj o možných podobách koalície, ak by bola KDH súčasťou nej. Podľa Hlinu sú strany a politici nepredvídateľní a s viacerými stranami si spoluprácu predstaviť nevie.

„Strany a politici majú obrovský problém s predvídateľnosťou. Každý blbec postaví stranu na nenávisti ako fašisti alebo na závisti, ako to spravili komunisti. To je zneužívanie systému a nie hrdinstvo. ĽSNS sľubovala, že vyrieši cigánov, a čo riešia? Igelitky. Krajniak zo Sme rodina v jednej vete povie, že zachraňuje kresťanskú Európu, a v druhej, že ak by mal jeho predseda aj 30 detí, tak to je v poriadku,“ povedal Hlina na margo spolupráce s ostatnými politickými subjektmi.

Na záver sa ešte raz vyjadril ku Krajniakovi a priznal, že zostaviť vládu s tým, že z možnej spolupráce vylúčil ĽSNS, Sme rodina a dokonca aj Smer bude ťažké.

„Krajniak pomaly hovorí akoby sa včera narodil. On akože s ničím nemal nič. Veď ale on bol za KDH vo Fonde národného majetku, kde vytvoril predpolie na to, čo teraz kritizuje. Keď je taký epický a nemohol to v tom fonde zmeniť, tak sa mal na protest spektakulárne upáliť na námestí. Nič som nevidel. Ak nič neurobil, nesie vinu. Príde mi to hrozne nekonzistentné,“ dodal Hlina.

Juraj Paška