Berlín 12. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Agentúra Reuters informovala, že nový nemecký minister vnútra a doterajší bavorský premiér Horst Seehofer bude tlačiť na deportovanie neúspešných žiadateľov o azyl do domovských krajín.

Na snímke nemecká kancelárka a líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová (vľavo) a bavorský guvernér a šéf Kresťanskosociálnej únie CSU Horst Seehofer prichádzajú na koaličné rokovania o zostavení vlády

V rozhovore pre denník Bild nový minister vnútra povedal, že chce, aby Nemecko zostalo otvorenou a liberálnou spoločnosťou, pri ochrane obyvateľov musí byť ale podľa neho silnejším štátom ako doteraz. Pred médiami hovoril najmä o zrýchlenom procese deportácii neúspešných žiadateľov o azyl, ako aj o výraznom zvýšení počtu kamerových systémov na verejných priestranstvách.
“Počet deportácií sa musí výrazne zvýšiť. Obzvlášť u tých žiadateľov o azyl, ktorí spáchali trestný čin alebo sú považovaní za nebezpečných, musíme tvrdo zasiahnuť,” uviedol Seehofer, ktorý je predsedom CSU, sesterskej strany Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.
“Chceme zostať otvorenou a liberálnou krajinou. Ale keď ide o ochranu občanov, potrebujeme silný štát,” povedal budúci minister vnútra. “O to sa postarám,” dodal.
Horst Seehofer už v minulosti kritizoval nemeckú politiku otvorených dverí voči migrantom. Napríklad v roku 2016 vyjadril nesúhlas s výrokmi Merkelovej na margo masívneho prijímania utečencov z Ázie a Afriky (viac v článku).
V pondelok podpíšu zástupcovia konzervatívnej únie CDU / CSU a sociálnej demokracie (SPD) – Angela Merkelová, Horst Seehofer a Olaf Scholz – koaličnú zmluvu. V stredu by mal Spolkový snem už po štvrtýkrát zvoliť Merkelovou nemeckou kancelárkou. Po nej by mali prísahu zložiť aj jednotliví ministri.
V novej spolkovej vláde sa Horst Seehofer stane šéfom nového “superministerstva”, ktoré by malo zmeniť aj meno. Seehofer sa stane ministrom “vnútra, výstavby a vlasti”.
V najvyšších poschodiach celonemeckej politiky nie je Seehofer žiadnym nováčikom. V rokoch 1992 až 1998 bol ministrom zdravotníctva v poslednej vláde Helmuta Kohla, v rokoch 2005 až 2008 ministrom výživy, poľnohospodárstva a ochrany spotrebiteľa v prvej vláde Angely Merkelovej.