Praha 16. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Celoštátny výbor Kresťanskej a demokratickej únie – Československej strany ľudovej (KDU-ČSL) poveril predsedníctvo strany, aby rokovalo so stranou Starostovia a nezávislí (STAN) o možnej spolupráci v budúcoročných októbrových voľbách v ČR.

Na snímke Marian JurečkaNa snímke Marian Jurečka

Predseda STAN serveru Novinky.cz dnes povedal, že spoločne s KDU-ČSL a ďalšími stranami chcú vytvoriť tretiu silu, ktorá by konkurovala ANO a ČSSD.

Prvý podpredseda KDU-ČSL Marian Jurečka potvrdil, že sa na dnešnom celoštátnom výbore dohodli na spolupráci so STAN. Podľa predsedu STAN Petra Gazdíka o spolupráci rokujú už dva týždne a konzultovali to vo svojich celoštátnych orgánoch.

“Chceme vytvoriť tretiu silu, ktorá bude konkurovať spoločne ANO a ČSSD. Silu, ktorá dá centristickým a stredopravým voličom možnosť voliť stranu, ktorá sa vráti ku koreňom slušnej a neagresívnej politiky, založenej na plnení konkrétnych cieľov,” povedal Gazdík pre Novinky.cz.

Zatiaľ nie je isté, či pôjdu do volieb ako koalícia alebo jedna volebná strana, musia ešte vyriešiť program a financie. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM) by v decembri volilo KDU-ČSL 8,5 percenta a STAN jedno percento opýtaných.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.