Bratislava 2. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Predsedov krajov budú ľudia po novom voliť iba v jednom kole

Predsedov samosprávnych krajov budú ľudia voliť po novom už len v jednom kole. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž zrušili druhé kolo, keď schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Plénum dnes odobrilo aj zlúčenie termínu volieb do vyšších územných celkov (VÚC) a komunálnych volieb. Tie sa budú od roku 2022 konať v jeden deň.

Na snímke Pavol ZajacNa snímke Pavol Zajac

Zmeny presadili koaliční poslanci. Jednokolovú voľbu predsedov krajov odôvodnili praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. “Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,” vysvetlili navrhovatelia.

Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.

Zlúčenie termínu volieb si vyžiadalo aj úpravu spôsobu hlasovania a zisťovania výsledkov oboch volieb. Hlasovania budú farebne odlíšené. Svoju farbu má mať volebná schránka, prenosná volebná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a svoju tie isté náležitosti pri voľbách do VÚC. Zmeny si vyžiadali aj úpravu zákona o volebnej kampani.

KDH: Zrušením 2.kola volieb šéfov krajov zvyšuje koalícia šancu zvolenia Kotlebu

Vládna koalícia schválením jednokolovej voľby preberá zodpovednosť za zvýšenie šance na znovuzvolenie súčasného šéfa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Mariana Kotlebu. V reakcii na dnes schválené zrušenie druhého kola volieb predsedov krajov to uviedlo mimoparlamentné KDH.

“V slušných a demokratických krajinách volia občania v takýchto voľbách v dvoch kolách. Na Slovensku takto volíme prezidenta a doteraz aj predsedov samosprávnych krajov,” povedal podpredseda KDH Pavol Zajac. Podľa neho si vládna koalícia chce zrušením druhého kola posilniť svoje postavenie vo väčšine krajov. Zároveň tak podľa Zajaca zvyšuje možnosť opätovného zvolenia Kotlebu za predsedu BBSK.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.