Bratislava 27. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzýva premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD), aby okamžite odstúpili zo svojich funkcií. KDH to žiada v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.
Na snímke sprava premiér SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák

“V súvislosti s brutálnym zločinom, ktorý sa stal na Slovensku a pri ktorom boli chladnokrvne popravení dvaja mladí ľudia, existuje dostatočné množstvo dôvodov na vyvodenie politickej zodpovednosti, ktoré nás oprávňujú k tejto výzve,” uvádza KDH vo svojom stanovisku.
Kresťanskí demokrati dodávajú, že už v tomto štádiu poznania skutočností týkajúcich sa brutálneho činu úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je vyvodenie politickej zodpovednosti u týchto dvoch osôb “absolútne nevyhnutné”.

Opozičné strany SaS a OĽaNO spúšťajú petíciu na odstúpenie Kaliňáka a Gašpara
Predstavitelia ďalších dvoch opozičných strán SaS a OĽaNO spúšťajú petíciu odstupte.sk za odchod ministra Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcií. Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil šéf OĽaNO Igor Matovič. Kaliňák a Gašpar sú podľa neho zodpovední, že polícia nepomohla zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi.
“Na jednej strane sú Kaliňák a Gašpar zodpovední za to, ako bezpečne sa ľudia na Slovensku cítia. Namiesto toho, aby si robili svoju prácu, aby sledovali podvody a odhaľovali zločincov aj vo svojich radoch, vždy sa snažia zosmiešňovať tých, ktorí prišli s odhaleniami,” povedal Matovič s tým, že Kaliňák si zo zastrašovania Kuciaka podnikateľom Mariánom Kočnerom robil posmech a bral to na ľahkú váhu.
“Tibor Gašpar dokáže povedať veľa pekných slov, ale on bol zodpovedný za to, ako rýchlo bude vyšetrené trestné oznámenie, ktoré podal Ján Kuciak. Novinár 28. októbra 2017 písal, že prešlo už 44 dní a prípad zrejme ešte nemá ani konkrétny policajt,” pripomenul šéf Obyčajných.
“Na Slovensku až 53 percent neverí polícii, pred nami sú aj Albánsko, Srbsko, Čierna Hora či Turecko. Toto je výsledok práce Gašpara a Kaliňáka. Preto ich vyzývame, aby sa vzdali svojich postov a nehrali divadlo o tom, ako to tu vyšetria. Desať rokov kryjú zlodejiny, robia si posmešky z novinárov. Kuciak 44 dní prosil o pomoc a oni ho nechali v štichu,” dodal Matovič.
Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že Kuciak sa pred smrťou zaoberal údajným prepojením talianskej mafie na slovenských politikov zo Smeru-SD. “Pýtam sa, ako môžme mať dôveru v takúto políciu? Pokiaľ je táto línia pravdivá, kam sa dostane vyšetrovací tím pod Gašparom a prokurátori pod Jaromírom Čižnárom? Ako máme veriť polícii a prokuratúre? Čo by sa stalo, keby polícia dokončila svoju prácu a neriešila, na koho bola táto skupina Talianov naviazaná?” pýtala sa.
Podľa nej sa jeden z Talianov Bruno Vadala v minulosti so zbraňou v ruke vyhrážal nejakému Nemcovi kvôli pozemku. “Nemec podal trestné oznámenie, polícia vypracovala návrh na podanie obžaloby pre nebezpečné vyhrážanie,” informovala. Nicholsonová však nevie, ako prípad skončil.
Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý je predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, informoval, že bude mimoriadne rokovanie tohto výboru. “Jednu z firiem sledovala SIS. Bude nás zaujímať, čo zistili a ako s týmito zisteniami naložili ďalšie štátne orgány,” vysvetlil.
Ľubomír Galko (SaS) bude zase ako predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ žiadať šéfa tohto úradu Jozefa Magalu, aby otvoril bezpečnostné previerky bývalého poslanca Smeru-SD a terajšieho šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliama Jasaňa a štátnej radkyne Márie Troškovej. Aj táto dvojica sa totiž spomína v súvislosti s Talianmi.
Zavraždený novinár Ján Kuciak sa v posledných mesiacoch zaoberal aj pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii ‘Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi z minulosti s hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. ‘Ndrangheta je podľa denníka Sme najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku. Policajný európsky úrad Europol skupinu priradil k najbohatším a najmocnejším zločineckým organizáciám na celom svete vôbec.
Trošková mala podľa denníka podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý pôsobí na Slovensku. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management, ktorú zakladala s Vadalom. Neskôr sa majiteľom firmy stal Pietro Catroppa. Ten podľa denníka Sme od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol minulosti spoločníkom aj Viliam Jasaň. Firmu vlani monitorovala Slovenská informačná služba.
Trošková v minulosti pracovala ako Jasaňova poslanecká asistentka, zoznámiť ich mal Vadala. V súčasnosti je Trošková hlavná štátna radkyňa na úrade vlády.