22. februára 2018 (HSP/Foto:thestreet.com)

Obľúbená internetová televízna služba Netflix pripravuje nový seriál s názvom The Push, v ktorom má skupina ľudí pod dohľadom uznávaného psychologického iluzionistu Derrena Browna nabádať ku vražde. Píše britský Daily Mail.

Aj keď pôjde len o interaktívnu šou, krátko po ohlásení tohto televízneho formátu sa voči tvorcom seriálu zdvihla vlna kritiky hlavne v prostredí sociálnych sietí.
Tvorcovia sa snažia získať popularitu pre nový seriál ešte pred jeho uvedením tým, že doň zapojili známu osobu iluzionistu Derrena Browna, ktorý sa preslávil najmä vo Veľkej Británii.  Pôvodný film The Push, ktorý je námetom pre americký seriál vyšiel vo Veľkej Británii v roku 2016, Brown v ňom používa tím hercov na interakciu a zneužívanie lží, aby presvedčili muža, aby skočil zo strechy budovy.
Nový seriál mal mimoriadnu premiéru na Netflixe v USA tento mesiac. Hlavnou myšlienkou projektu je preskúmať, ako môžu byť sociálne tlaky či zneužité osobné údaje použité na manipuláciu s osobou tak, aby bola donútená spáchať vraždu.
Upútavka, ktorá vyvolala zmiešané reakcie, zobrazuje hlavnú postavu majiteľa firmy Chrisa Kingstona, ktorý nevie, že je sledovaný a obklopený hercami. Je vystavený viacerým vysoko stresovým situáciám. “Táto šou je o tom, ako ľahko každý deň odovzdávame riadenie nášho života niekomu inému,” hovorí Brown. “Myslíte, že môžeme využiť spoločenskú zhodu, aby sme živú dýchajúcu ľudskú bytosť dotlačili až k smrti?”
Viacero ľudí na to okamžite reagovalo na Twitteri. “Táto nová reality šou na Netflixe, kde sa profesionálny manipulátor pokúša presvedčiť niekoho, aby spáchal vraždu, vyzerá hlboko znepokojujúco.” napísal istý používateľ Twitteru. “Mám z toho vážne obavy. Myslím, že Derren Brown nie je žiadny idiot, ale…” tweetoval ďalší užívateľ @SusanArendt, ktorý nerozumie, kde sú hranice televíznej a internetovej zábavy.
Iný používateľ služby Twitter bol nadšený, keď Brown uviedol: “Je to jedna z mála dobrých vecí od Browna, je čas aby americké publikom zhliadlo tento seriálový klenot.”
Oficiálny popis The Push na Netflixe uvádza: “V The Push, Brown odhaľuje psychologické tajomstvá ľudskej poslušnosti a sociálneho súladu. Chceme experimentálne odhaliť desivú pravdu, že keď sa človek stretne s autoritou, jeho prirodzený inštinkt ho núti bezvýhradne poslúchať – do takej miery, že aj najviac mravní ľudia môžu páchať tie najhoršie činy, jednoducho preto, že im to niekto povie.”
Nový seriál bude k dispozícii pre bežných používateľov Netflixu od 27. februára. Očakáva sa, že pôjde o jeden z najúspešnejších titulov za rok 2018.