Kyjev 25. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Andrey Stenin)
 
Ukrajina si musí požičiavať stovky miliónov dolárov s vysokým úrokom. Ministerstvo financií Ukrajiny uvoľnilo štátne dlhopisy v hodnote 725 miliónov dolárov, informuje o tom tlačová služba úradu. Cenné papiere so splatnosťou do roku 2019 sa objavili na Viedenskej burze cenných papierov, získané prostriedky poputujú do štátneho rozpočtu.

Ilustračné foto – Kyjev

Riadiaci partner investičnej spoločnosti Capital Times Eric Nyman na svojej stránke na Facebooku označil umiestnenie ukrajinských cenných papierov za vynútené. Podľa neho je u nich nereálne vysoký úrok – 9,10 až 9,15%.
Stratég pre rozvíjajúce sa trhy Bluebay Asset Management zasa pre Bloomberg uviedol, že pôžička Kyjevu umožní prežiť do získania ďalšej pôžičky od Medzinárodného menového fondu.
Štvorročný program finančnej pomoci MMF predpokladá vyčlenenie 17,5 miliárd dolárov pre Ukrajinu. V marci roku 2015 bola prevedená prvá transakcia v hodnote 5 miliárd dolárov, v auguste toho istého roku druhá transakcia v hodnote 1,7 miliardy dolárov. V septembri roku 2016 previedol fond Ukrajine tretiu transakciu úveru v hodnote 1 miliardy dolárov. V roku 2017 Ukrajina dostala len jednu transakciu v hodnote 1 miliardy dolárov.
 
Na uhlie bohatá Ukrajina bude z USA dovážať uhlie americkými lokomotívami
Ukrajinský prezident Petro Porošenko znovu zdôraznil dôležitosť väzieb svojej krajiny a hospodársku spoluprácu s USA. “Náš obrat sa za rok zvýšil takmer o 70 percent,” uviedol Porošenko počas stretnutia s americkým poradcom pre národnú bezpečnosť Johnom Boltonom.
Ukrajinský prezident povedal, že žiadna krajina na svete nepreukázala podobný rast. Podľa Porošenko sa výrazné zvýšenie vzájomného obchodu stalo možným iba vďaka dohodám, na ktorých sa dokázal zhodnúť počas stretnutia s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v minulom roku.
“Patria sem aj dodávky amerického uhlia do ukrajinských elektrární, amerického jadrového paliva, investícií do výstavby zariadení pre jadrový odpad, rovnako ako americkej investície do poľnohospodárstva a zmluvu s General Electric,” uviedol prezident.
 
Príspevok Kde sa dostala Ukrajina? Vysoké zahraničné pôžičky a dovoz uhlia z USA napriek značným domácim zásobám zobrazený najskôr Hlavné správy.