Bratislava 25. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR)
 
Cirkev nie je politická organizácia. Ak pozýva verejných predstaviteľov na podujatia, nerobí politiku. Pre TASR to uviedla Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Reagovala tak na rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku nezúčastniť sa na nedeľnom koncerte k 30. výročiu Sviečkovej manifestácie v Bratislave pre pozvanie kotlebovcov na podujatie.

Na snímke bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský

KBS, ktorá koncert v bratislavskej Redute v nedeľu večer pre pozvaných hostí zorganizovala, však rozhodnutie prezidenta rešpektuje.
“Štandardne pozývame zástupcov všetkých strán zvolených do parlamentu. Posolstvom tohto podujatia je práve zdôraznenie hodnoty ťažko nadobudnutej slobody a jasné odsúdenie každej totality: komunizmu, fašizmu, nacionalizmu,” povedal pre TASR hovorca KBS Martin Kramara. Ako podotkol, prezidenta pozvali, aby hovoril. Poslancov pozvali, aby počúvali.
Hovorca prezidenta Roman Krpelan informoval TASR, že prezident nepríde na koncert pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie v Bratislave. Dôvodom je podľa Krpelana “pozvanie fašistov” na toto spomienkové podujatie. Interný poradca prezidenta Radoslav Baťo na sociálnej sieti spresnil, že Konferencia biskupov Slovenska (KBS) pozvala na koncert zástupcov ĽSNS Mariana Kotlebu a Milana Uhríka.
“Je to osobná vizitka Andreja Kisku. Tak často poúča ostatných o porozumení, ale sám nedokáže tolerovať ani ostatných, legitímne zvolených zástupcov ľudu. Toto je skutočný politický extrémizmus,” uviedol pre TASR Milan Uhrík z ĽSNS.
 
Príspevok KBS reaguje na postoj prezidenta: Ak pozývame verejných predstaviteľov na podujatia, nerobíme politiku zobrazený najskôr Hlavné správy.