Bratislava 29. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Minister financií Peter Kažimír v prípade zvolenia a menovania za guvernéra Národnej bansky Slovenska (NBS) bude prvý, kto bude nezávislosť tejto inštitúcie brániť

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD)

Ako povedal vo štvrtok Kažimír na Hodine otázok v NR SR, NBS je zo zákona nezávislá a tak to aj musí zostať. Podľa neho ministri financií sú jednou polovicou politici, druhou počtári. Kažimír upozornil, že bývalými politikmi sú guvernéri centrálnych bánk vo Fínsku, Švédsku, Francúzku, Veľkej Británii, Nemecku a Česku.
Návrh na vymenovanie ministra financií Petra Kažimíra na post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) ide do parlamentu. Vláda v stredu schválila návrh predsedu vlády Petra Pellegriniho na nomináciu Petra Kažimíra na čelo centrálnej banky. O návrhu budú hlasovať poslanci Národnej rady SR a ak bude schválený, návrh poputuje k prezidentovi, ktorý guvernérov NBS menuje. Kažimír má podľa návrhu nahradiť na poste guvernéra Jozefa Makúcha, ktorý v utorok oznámil, že zo svojej funkcie predčasne odstúpi 1. marca budúceho roka. Pôvodne mal svoj šesťročný mandát naplniť až 12. januára 2021.
 
Príspevok Kažimír v prípade menovania za guvernéra NBS bude prvý, kto bude nezávislosť tejto inštitúcie bráni zobrazený najskôr Hlavné správy.