Bratislava 27. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Napriek tomu, že vláda oddialila dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, Slovensko sa dostalo medzi päť najlepších krajín z hľadiska kvality rozpočtu. V dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to pripomenul minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Na snímke minister financií SR Peter KažimírNa snímke minister financií SR Peter Kažimír

Vysvetlil, že oddialenie vyrovnaného rozpočtu bola politická dohoda koaličných partnerov. “Zhodli sme sa na tom, že sme schopní postupovať podľa minimálnych parametrov, ktoré sú na Slovensko kladené podľa medzinárodných pravidiel. Napriek tomu, že sme odložili vyrovnané hospodárenie až na rok 2019, sme v skupine s Nemeckom a Holandskom. Najdôležitejšie nie je to, či nás pochvália domáci analytici, rozpočtová rada alebo opozícia, ale udržali sme si znamienko kvality z hľadiska eurozóny,” skonštatoval Kažimír.

Upozornil na to, že Slovensko ešte nikdy nedosiahlo vyrovnané hospodárenie. “Táto krajina nikdy nemala vyrovnané hospodárenie, nech tu vládnu neviem akí reformátori.

My to máme na dosah. V priebehu troch rokoch by sme mohli byť v cieli. Považujem za správne, že životné náklady štátu sa majú rovnať tomu, čo štát vyberie,” priblížil minister financií. Zároveň vyčíslil, že v budúcom roku by mali rásť mzdy okolo 3,5 % a mala by byť nízka inflácia, čo bude tiež pozitívnou správou pre ľudí.

V návrhu štátneho rozpočtu si rezort financií opäť vytvoril aj 100-miliónovú rezervu. Minister upozornil, že nemá slúžiť na “žiadne prejedanie”. Približne 50 miliónov z nej by mohlo ísť do zdravotníctva. “Časť rezervy môže byť využitá aj na kolektívne vyjednávanie platov. Pár miliónov bude potrebné doručiť,” vysvetlil Kažimír. V minulosti sa z nich financovali aj nové investície, aj v budúcom roku môžu tieto peniaze poslúžiť na tento účel. “Z takýchto rezerv sa napríklad robila príprava pre obchvat okolo Bratislavy alebo všetky investície spojené s výstavbou priemyselného parku v Nitre,” dodal Kažimír.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.