Štrbské Pleso 28. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR/Martin Baumann)

Budúcnosť Európy je vo viac integrovanej Európskej únii (EÚ), s eurozónou ako jadrom a motorom tejto integrácie. Myslí si to slovenský minister financií Peter Kažimír. “Čo potrebujeme dosiahnuť je odolnejšia, lepšie fungujúca eurozóna s jasným strategickým smerovaním,” uviedol v sobotu vo svojom vystúpení na medzinárodnej konferencii GLOBSEC Tatra Summit 2017
Na snímke minister financií SR Peter Kažimír

Vďaka priaznivej politickej situácii sa podľa neho pred časom otvorilo “okno príležitosti” na reformu EÚ, nebude však otvorené navždy a v súčasnosti sa už dokonca začína zatvárať. “Navrhujem vyťažiť zo súčasnej situácie maximum a dosiahnuť aspoň to, čo máme na dosah. Dokončiť bankovú úniu už zajtra, transformovať Európsky stabilizačný mechanizmus a pokračovať v načrtávaní budúcej európskej architektúry – inštitúcií, pravidiel, motivácií,” priblížil Kažimír.
Základné kroky, ako zavádzanie štrukturálnych reforiem a dodržiavanie fiškálnej disciplíny, nie sú podľa neho komplikované a ide o domácu úlohu všetkých členských krajín. Na základe udržateľných verejných financií a zdravého vývoja ekonomiky sa následne môžeme posunúť smerom k lepšej integrácii eurozóny.
V tejto súvislosti predstavil Kažimír viacero krokov, ktoré je podľa neho potrebné postupne uskutočniť. Ide o dokončenie bankovej únie, rozbehnutie únie kapitálových trhov či vytvorenie fiškálnej kapacity, ktorá by kompenzovala stratu národnej menovej politiky a chránila ekonomiky pred asymetrickými šokmi. Prihovára sa tiež za zlepšenie fiškálnych pravidiel, ktoré by boli jednoduchšie a predvídateľnejšie. Eurozóna tiež podľa Kažimíra potrebuje “no-bailout” pravidlo, pravidlá reštrukturalizácie verejných dlhov a následne vytvoriť inteligentný a spravodlivý vynucovací mechanizmus pre tieto pravidlá.
“Toto je moja vízia úplnej, prosperujúcej a stabilnej eurozóny. Mnohí z vás nemusia súhlasiť s niektorými alebo aj všetkými návrhmi. Je prirodzené, že naše názory sa líšia, ale aby európsky projekt prežil a prosperoval, potrebujeme kompromisy,” zdôraznil šéf rezortu financií.
Keď sa tieto otázky vyjasnia, bude podľa neho oveľa ľahšie diskutovať napríklad aj o financovaní EÚ po roku 2020, o ďalšej úlohe a kapacite európskeho rozpočtu. S odchodom Británie a zmenami v kohéznej politike čelí totiž EÚ významnej evolúcii v tejto oblasti, upozornil Kažimír.