Bratislava 14. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Bývalý boss podsvetia Mikuláš Černák sa vyjadril k zrušeniu Mečiarových amnestií

Každý väzeň, aj na doživotie odsúdený banskobystrický boss Mikuláš Černák, má právo z väzenia telefonovať.

Na snímke bývalý boss podsvetia Mikuláš Černák

“Každý odsúdený má zákonom garantované právo najmenej dvakrát za kalendárny mesiac telefonovať v trvaní najmenej 20 minút v čase určenom v ústavnom poriadku prostredníctvom telefónneho zariadenia umiestneného v ústave najviac piatim blízkym osobám, ktorých meno, priezvisko, adresu a telefónne číslo uvedie vo svojej písomnej žiadosti. Riaditeľ ústavu môže v odôvodnených prípadoch povoliť odsúdenému telefonovať aj s inou ako blízkou osobou,” uviedol dnes pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Ako objasnil, s obhajcom môže odsúdený telefonovať raz za kalendárny týždeň; na písomnú žiadosť odsúdeného môže riaditeľ ústavu v odôvodnených prípadoch povoliť odsúdenému telefonovať obhajcovi aj častejšie.

“Ústav je oprávnený monitorovať a zaznamenávať obsah telefonického hovoru odsúdeného na účel plnenia úloh na úseku boja proti terorizmu a organizovanému zločinu, zabrániť mareniu účelu výkonu trestu odňatia slobody, odhaľovania a objasňovania trestných činov a zabezpečenia ochrany verejného poriadku a bezpečnosti v objektoch, ktorých ochranu zabezpečuje zbor; uvedené sa nevzťahuje na telefonovanie odsúdeného s jeho obhajcom. Zároveň je ústav oprávnený zaznamenávať elektronicky aj údaje o priebehu hovoru. Záznam o priebehu hovoru obsahuje údaje o volaných telefónnych číslach, čase a dĺžke hovoru a pretelefonovanej peňažnej sume. Náklady spojené s telefonovaním znáša odsúdený. Ústav nesprostredkúva telefonické hovory adresované odsúdenému do ústavu,” dodal Baláž.

Bývalý boss podsvetia Mikuláš Černák sa vyjadril k zrušeniu Mečiarových amnestií. Niekdajšiemu predsedovi vlády tak adresoval odkaz priamo z väzenia. „Za zavlečením Michala Kováča do cudziny stál Vladimír Mečiar a zneužil na to Slovenskú informačnú službu,“ vyhlásil Černák. Nahrávku zverejnil dnes portál aktuality.sk. Vražda Róberta Remiáša má podľa Černáka priamy súvis s týmto trestným činom.

Amnestie niekdajšieho premiéra sa týkali únosu syna exprezidenta Michala Kováča aj vraždy Róberta Remiáša. „Ak sa poslancom podarí tentoraz zrušiť ústavnou väčšinou nejakým spôsobom tieto amnestie, verejnosť sa konečne dozvie to, čo som už napísal vo svojej knihe,” povedal Černák.

„Keby som mal ešte možnosť stretnúť sa s Mečiarom, povedal by som mu toľko, že je to od neho ďalší zbabelý čin – čo sa teraz snaží hodiť všetko na námestníka SIS, ktorý je už mŕtvy. Nevie sa k svojej minulosti postaviť chlapsky, lebo je oveľa ťažšie prevziať za to zodpovednosť a postaviť sa k svojej minulosti čelom,“ citoval Černáka portál aktuality.sk.