Bratislava 7. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)
 
Každé jedenáste dieťa sa narodí predčasne. Prvé hodiny po narodení môže dostať mlieko z banky ženského mlieka, no neskôr už nevyhnutne potrebuje kolostrum (prvé mlieko) od vlastnej mamy. To má preň ideálne zloženie. Upozorňuje na to občianske združenie Malíček

Ilustračné foto

“Keď sa narodí dieťa predčasne, tak sa zloženie mlieka líši od toho, ktoré dostane zrelý novorodenec. Materské mlieko po predčasnom pôrode je bohaté na imunoglobulín A, ktorý predčasniatko potrebuje najviac,” priblížila predsedníčka Inštitútu pre podporu dojčenia Michaela Galková.
Ak je aj kontakt dieťaťa a matky možný, bábätká bývajú podľa laktačnej poradkyne Galkovej často slabé a spavé, kvôli čomu nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex. Ak však dieťa musí zostať v inkubátore, jediný spôsob, ako k nemu mlieko od mamy dostať, je odsávanie prsníkov. “V tomto ťažkom boji o mliečko nás denno-denne doslova zachraňuje odsávačka materského mlieka,” povedala Galková. Tie však majú slovenské nemocnice na svojich oddeleniach len výnimočne.
Občianske združenie Malíček v posledných týždňoch distribuuje profesionálne odsávačky materského mlieka na jednotky intenzívnej starostlivosti do šiestich slovenských nemocníc. “Matky môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťaťa, ktoré je v inkubátore, čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka,” uviedla predsedníčka združenia Malíček Ľubica Kaiserová.
Profesionálne odsávačky materského mlieka dostanú Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Univerzitná nemocnica Martin, Univerzitná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica J. A. Reimana Prešov a Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice.
Združenie aktuálne hľadá finančné zdroje na ďalšie odsávačky.
 
Príspevok Každé jedenáste dieťa sa narodí predčasne, mlieko od mamy mu vie pomôcť zobrazený najskôr Hlavné správy.