USA 30. novembra 2017 (HSP/RT/Foto:Facebook)

Predmestský policajt z Chicaga bol disciplinárne potrestaný po tom, ako sa na internet dostalo video, na ktorom kričí na skupinu mladistvých a vyhráža sa im, že ich zatkne, pretože sú bieli
Screenshot z videa

Policajný šéf oddelenia Lake Villa, Craig Somerville, uviedol, že policajný dôstojník vyšetroval krádež, keď vyzval piatich teenagerov, aby si sadli na obrubník. Len 18-ročný Dezi Baczek, ktorý zaznamenal video incidentu a zverejnil ho online, povedal, že keď vystúpili zo záložne, dôstojník ich všetkých posadil “bez akéhokoľvek zdôvodnenia”.
“Kričal na mňa, aby som si sadol,” povedal Baczek pre WMAQ. “Opýtal som sa: Aký je dôvod? A on mi odpovedal, že si môžem sadnúť, alebo sa môžem otočiť a ísť preč, ale budem zatknutý, a tak som sa tam posadil.” Baczek vysvetlil, že začal nahrávať hneď po tom, čo bolo skupinke povedané, aby si sadla.
Na začiatku videa sa policajný dôstojník Lake Villa Esteban Gomez vyhrážal zatknutím jednému z mladistvých. “Myslíš, že si frajer?” vykríkol Gomez. “Idete ma udrieť?” opýtal sa mladík. “Nie! Prečo by som ťa bil? “odpovedá Gomez. “Pretože na mňa kričíte,” hovorí teenager. Gomez sa potom obráti na všetkých mladistvých a pýta sa, ktorý z nich má “pri sebe trávu”? Skupina sa na otázke zasmeje a Gomez odchádza.
Na videu je ešte jeden z mladistvých, ktorý sa Gomeza pýta prečo ich zadržal. “Pretože som teenager? Pretože mám tieto nohavice?” spýtal sa. “Pretože si biely,” odpovedá Gomez. Video sa rýchlo rozšírilo na internet a získalo vyše 47 000 zobrazení v priebehu 24 hodín. Baczekova matka zavolala políciu, aby sa sťažovala na incident a šéfovi oddelenia povedala, že je “pobúrená”. “Bola som veľmi rozrušená,” povedala Missy Baczeková pre WMAQ. “Mám pocit, ako by sme boli odsunutí na kraj, pretože sme bieli, čo je neslýchané.”

V utorok Somerville uviedol, že interné vyšetrovanie incidentu ukázalo, že Gomez reagoval na mladistvých “nevhodne a neprofesionálne.” Dodal, že Gomez bol disciplinárne potrestaný za “správanie, ktoré nie je v súlade s profesiou”.
“Detektív Gomez pripustil, že jeho slová boli zle zvolené a necitlivé a okamžite ľutoval, čo povedal,” uviedol Somerville vo vyhlásení zverejnenom na facebookovej stránke oddelenia. “Ospravedlňujem sa každému, kto by mohol byť urazený tým, čo je zobrazené na tomto videu.”

Setrička označila bielych chlapcov za budúcich násilnikov
Ďalší prípad s rasizmom namiereným proti belochom sa stal v Indiane. Zdravotná sestra bola vyhodená zo zamestnania po útoku na bielych chlapcov, ktorých označila za budúcich násilníkov, rasistov a vrahov.
Taiyesha Bakerová stratila prácu po tom, čo bola spojená s niekoľkými znepokojujúcimi príspevkami na sociálnej sieti Twitter. Bakerová, ktorá údajne pôsobila pod menom “Night Nurse,” (nočná sestra) sa stala notoricky známou za rasistické poznámky.

“Každá biela žena spôsobuje ujmu spoločnosti, keď vychováva syna. Niekoho s najvyššou náchylnosťou byť teroristom, násilníkom, rasistom, vrahom a domácim násilníkom,“ napísala na sociálnu sieť Twitter zdravotná sestra s pseudonymom Night Nurse.  Každý syn týchto žien “by mal byť obetovaný vlkom,” dodala.
Bakerovej tweet bol rýchlo vymazaný počas vyšetrovania Indiana University Health, ktoré sa uskutočnilo 25. novembra. Hovorca zdravotného zariadenia Jason Fechner nepotvrdil, že Bakerová bola prepustená, odkazujúc sa na ochranu údajov o zamestnancoch. Nemocnica v minulom týždni uviedla, že sa pozerá na incident a prijme “primerané opatrenia”.
“Vieme o niekoľkých znepokojujúcich príspevkoch na sociálnych médiách, ktorých autorkou je nedávno prijatá zamestnankyňa IU Health,” uviedla v sobotu nemocnica. “Naše oddelenie ľudských zdrojov pokračuje v prešetrovaní situácie a autenticity príspevkov. Počas vyšetrovania tento zamestnanec nebude mať prístup k pacientom.”