Astana 25. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brendan Smialowski)
 
Kazašský dlhoročný prezident Nursultan Nazarbajev vymenoval v pondelok do funkcie nového predsedu vlády po tom, ako minulý štvrtok odvolal doterajšie vedenie s odôvodnením, že nedosiahlo potrebný pokrok v hospodárskej oblasti. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá citovala oznámenie Nazarbajevovej kancelárie zverejnené na sieti Twitter

Na snímke kazašský prezident Nursultan Nazarbajev

“Hlava štátu podpísala dekrét o vymenovaní (Askara) Mamina za premiéra Kazachstanu,” uviedla prezidentská kancelária. Spomínaný politik vo veku 53 rokov pôsobil predtým ako prvý podpredseda vlády, minister dopravy a komunikácií či starosta hlavného mesta Astana.
Maminov predchodca v premiérskom úrade Bakytžan Sagintajev podľa Nazarbajeva nedokázal presadiť “pozitívne zmeny” v ekonomike Kazachstanu, ktorý je bohatý na ropu, a nerealizoval programy zamerané na pozdvihnutie životnej úrovne obyvateľstva.
Niektorí analytici však považovali 55-ročného Sagintajeva za súčasť vedenia, ktoré sa snaží o transformáciu krajiny, kde 78-ročný Nazarbajev vládne už takmer tri desaťročia.
Zmena vedenia prišla v čase rastúcej nespokojnosti v Kazachstane, ktorého hospodárstvo sa zotavuje z poklesu cien ropy z roku 2014 a sankcií západných štátov voči jeho kľúčovému obchodnému partnerovi Rusku.
 
Príspevok Kazašský prezident po odvolaní vlády vymenoval nového premiéra zobrazený najskôr Hlavné správy.