Astana 13. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Brendan Smialowski)

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev nariadil prechod z cyriliky na latinku, ktorou sa má kazaština zapisovať od konca roka. Zmena prichádza po takmer 80 rokoch používania cyriliky na území Kazachstanu, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa.

Na snímke kazašský prezident Nursultan Nazarbajev

Príkaz je súčasťou jeho nového “strategického plánu”, ktorý zverejnili v stredu tamojšie štátne noviny Egemen Kazakstan. Nazarbajev zdôraznil, že predmetný rozvojový plán počíta s úplným prechodom na latinskú abecedu v tejto stredoázijskej republike do roku 2025.

“Znamená to, že do roku 2025 musíme mať všetky oficiálne dokumenty, periodiká, knihy a učebnice tlačené už iba v latinke,” uvádza sa v Nazarbajevovom stredajšom vyhlásení. V bližšie neurčenom prechodnom období sa však má paralelne používať stále aj cyrilika, uvádza RFE/RL.

Bývalý Sovietsky zväz, ktorého súčasťou Kazachstan bol celé desaťročia, v roku 1929 nahradil tradičné abecedy založené na arabčine, používané tamojšími moslimskými menšinami, národnými abecedami vychádzajúcimi z latinky. V roku 1940 ich však vystriedala cyrilika, ktorú využíva ruština.

Nazarbajev návrat k latinke po prvý raz nadhodil v roku 2006. Napriek tomu, že je Astana blízkym spojencom Moskvy, je tento zámer interpretovaný ako snaha o zdôraznenie kazašskej kultúry, posilnenie štátnosti a suverenity, ako aj vzdialenie sa od vplyvu Ruska, analyzuje Slobodná Európa.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.