Astana 21. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:wikimedia)
 
Kazašská polícia vo štvrtok zadržala približne 20 ľudí, ktorí sa zišli pred sídlom starostu hlavného mesta Astana na protest proti jej premenovaniu na Nursultan. Informovala o tom agentúra Reuters

Ilustračné foto

Zmenu názvu hlavného mesta na počesť dlhoročného prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva navrhol v stredu nový dočasný prezident Kasym-Žomart Tokajev ktorý bol doposiaľ šéfom Senátu, a následne ju schválil parlament.
Podľa Tokajeva je tiež potrebné na počesť Nazarbajeva, prvého prezidenta nezávislého Kazachstanu, postaviť pamätník a pomenovať po ňom hlavné ulice regionálnych metropol.
Dlhoročný prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev oznámil svoj odchod z funkcie nečakane v utorok po takmer 30 rokoch.
Nie všetci obyvatelia Astany však súhlasia so zmenou názvu hlavného, ktorá je už štvrtá za necelých 60 rokov. Internetovú petíciu proti premenovaniu Astany podpísalo už viac než 30.000 ľudí.
Astana sa do roku 1961 nazývala Akmolinsk. Následne ju premenovali na Celinograd. V roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu, keď Kazachstan získal nezávislosť, sa názov mesta zmenil na Akmola, čo znamená “biely hrob”. Po tom, ako ho Nazarbajev vybral v roku 1997 za hlavné mesto krajiny, bolo po štvrtýkrát premenované. Dostalo názov Astana, čo znamená “hlavné mesto”.
 
Príspevok Kazašská polícia zadržala 20 protestujúcich proti zmene názvu hlavného mesta zobrazený najskôr Hlavné správy.