Astana 11. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Kazachstan nemá v pláne rozmiestniť americké vojenské základne v Kaspickom mori. Informoval o tom minister zahraničia Kazachstanu Kairat Abdrakhmanov.

Ilustračné foto

V rozhovore pre agentúru uviedol, že niektorí zástupcovia médií a odborných kruhov nedisponujú reálnymi faktami o skutočnej situácii týkajúcej sa tranzitov amerického nevojenského tovaru cez Kazachstan.
Abdrakhmanov vysvetlil, že sa jedná o komerčné železničnú prepravu “smrtonosného” tovaru, ktorý je nevyhnutný pre pokračovanie operácií na podporu vlády v Afganistane.
“Je pochopiteľné, že do tranzitu bolo zapojené nielen územie Kazachstanu, ale aj územia ďalších krajín, ktoré sa nachádzajú na prepravnej trase z USA do Afganistanu. A je samozrejmé, že o žiadnych vojenských základniach v Kaspickom mori nemôžeme hovoriť, “uviedol minister.
Podľa jeho slov tento prevoz v rokoch 2010-2015 prebiehal na území Ruska, Kazachstanu a Uzbekistanu podľa podmienok Severnej distribučnej siete. Dodáva, že kazašsko-americká dohoda v tejto oblasti predpokladá rovnaké podmienky, ktoré platili aj v rusko-americkej dohode. Kazachstan tak len doplnil zoznam o kontrolné miesta v prístavoch Aktau a Kuryk, vysvetľuje Abdrakhmanov.
“Sú zachované všetky modality podobné tým, ktoré platili v dohodách medzi Ruskom a USA. Nejde o rozmiestnenie amerických vojenských základní či vojenských základní iného zahraničného štátu v Kaspickom mori, “zdôraznil minister zahraničia.
Zároveň dodal, že princíp neprítomnosti ozbrojených síl v Kaspickom mori, ktoré nepatria daným stranám, je zakotvený v dohovore, ktorý by mala byť v Aktau podpísaný 12. augusta.
 
Príspevok Kazachstan vylúčil možnosť rozmiestnenia amerických vojenských základní v Kaspickom mori zobrazený najskôr Hlavné správy.