Washington 16. februára 2017 (HSP/rt.com/Foto:TASR/AP-AP Photo/LM Otero, File)

Príde čas, keď si nebudete môcť kúpiť ani šálku kávy bez toho, aby o vás vedeli, varuje investičný guru Jim Rogers.  Aby vláda lepšie kontrolovala ľudí, bude stále viac limitovať platby v hotovosti, dodáva

„Vlády sa stále starajú v prvom rade o seba a takto to je už stovky rokov. Indovia nedávno urobili rovnako. Stiahli 86% hotovosti z obehu a znezákonili míňanie viac ako, myslím, 4 000 dolárov v akejkoľvek hotovostnej transakcii. Vo Francúzsku nemôžete použiť viac než, myslím, 1 000 Eur,“ povedal Rogers v interview s MacroVoices Podcast.

Ilustračné fotoIlustračné foto

„Mnoho krajín to už robí. Niektoré štáty v Amerike nedovoľujú vykonať hotovostnú transakciu nad určitý limit. Vlády to majú rady. Potom vás môžu kontrolovať. Ak si chcete ísť kúpiť kávu, tak sa dozvedia, koľko ich vypijete, kde si ich kúpite, atď., a potom to všetko zhrnú v elektronickom formáte. Svet je už celý elektronický,“ uvádza investor.

Podľa Rogersa vlády budú tvrdiť, že to robia pre verejné dobro, nie pre seba.

„Keď sa to udeje, vlády budú veľmi, veľmi spokojné a povedia, že to robia pre naše dobro, nie je to o nich, je to pre naše vlastné dobro. Už to robia a bude to úplne iný svet, v ktorom budeme žiť. Pravdepodobne nebudeme mať toľko slobody, koľko máme teraz, aj keď už teraz ju strácame signifikantným tempom,“ dodal Rodgers v rádiu.

Tento mesiac Európska Komisia navrhla nariadenie zamerané na platby v hotovosti. Nateraz argumentuje terorizmom.

„Platby v hotovosti sú často používané na financovanie teroristických aktivít… V tomto kontexte, dôležitosť potenciálnych horných limitov pre hotovostné transakcie by mala byť tiež prehodnotená. Niekoľko členských štátov uplatňuje nariadenia na limitovanie hotovosti nad určitú hranicu,“ uvádza Akčný Plán.

Jim Rogers je americkým podnikateľom, investorom a finančným komentátorom a v súčasnosti žije v Singapure. Rogers sa preslávil v sedemdesiatych rokoch po založení úspešného fondu s Georgom Sorosom.

Viktória Dandarová