Kauza únos Vietnamca, do ktorej bola zapletená slovenská vláda: Pražský Vietnameс pomáhal pašovať z Nemecka svojich krajanov

Berlín 20. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)
 

Počas obhajoby na súde Vietnamec Long N. H. uviedol, že jemu o jeho krajanovi Trinh Xuan Thanh hovorili ako o hľadanom zločincovi. Chceli ho dostať späť do Vietnamu, pretože vraj spreneveril veľa peňazí a v Berlíne sa stretáva s milenkou.

Na snímke Trinh Xuan Thanh

Long N. H. sa priznal, že pomáhal vietnamskej tajnej službe uniesť jeho krajana z Berlína, ktorý bol odsúdený dvakrát na doživotie za korupciu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Longa N. H. vydali do Nemecka z Česka. Vietnamec mal totiž trvalý pobyt v Prahe. Priznanie na nemeckom súde je vôbec prvým uznaním účastníka únosu, ktorý organizovali vietnamské úrady v štýle doby studenej vojny.
„V priznaní uviedol, že vedel o únose, zúčastnil sa ho a pracoval pre vietnamské tajné služby,” cituje Reuters hovorcu súdu. Pokiaľ dôjde k usvedčeniu, Longovi hrozí trest odňatia slobody za špionáž od 3,5 do 5 rokov. Verdikt sa očakáva v najbližších týždňoch.
Nemecká prokuratúra tvrdí, že si obžalovaný Vietnamec v Prahe prenajal vlani dve autá. Jedno slúžilo k sledovaniu obete a druhé bolo pre únos. Obe vozidla po únose obžalovaný odviezol do Česka.
Pred tým nemecké média zverejnili informácie o tom, ako mohol byť Trinh Xuan Thanh prevezený do Thajska pomocou Slovenska, lebo slovenská vláda požičala Vietnamcom vládny špeciál.
Slovenský premiér Peter Pellegrini odmietol, že by sa Slovensko mohlo podieľať na únose Thanha z Nemecka. Vietnamský veľvyslanec v Bratislave Minh Trong Duong oficiálne oznámil, že Thanh nikdy nebol na území Slovenska.
 

Príspevok Kauza únos Vietnamca, do ktorej bola zapletená slovenská vláda: Pražský Vietnameс pomáhal pašovať z Nemecka svojich krajanov zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)