Washington 26. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
Spojené štáty vyhostia 60 ruských diplomatov a nariadia zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle, a to v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v Británii. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa.

Na snímke taxi pred budovou ruského veľvyslanectva vo Varšave

Podľa týchto zdrojov je medzi 60 Rusmi 12 špiónov, o ktorých sa americké bezpečnostné úrady domnievajú, že pracujú pod diplomatickým krytím v rámci ruskej misie pri OSN. Konzulát v meste Seattle je podľa nich otázkou bezpečnosti, pretože sa nachádza v blízkosti základne amerického námorníctva.
Na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.
 
Nemecko vyhostí štyroch ruských diplomatov
Nemecko vyhostí štyroch ruských diplomatov. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA. Nejde však len o vyjadrenie solidarity s Britániou, ale aj o odvetné opatrenie za nedávny kybernetický útok na nemecké ministerstvo zahraničných vecí, z ktorého Nemecko obviňuje Rusko.
Troch pracovníkov ruského veľvyslanectva chce vyhostiť aj Litva a štyroch ruských diplomatov vyhostí Poľsko.
 
Ukrajina vyhostí 13 ruských diplomatov
Ukrajina v pondelok oznámila, že vyhostí 13 ruských diplomatov. Tento krok označila za prejav solidarity s Britániou.
“Naše diplomatické vzťahy s Ruskom sú de facto zmrazené,” uviedol vo vyhlásení ukrajinský prezident Petro Porošenko. “Ukrajina sa v súlade s našimi britskými partnermi a transatlantickými spojencami a v koordinácii s krajinami EÚ rozhodla spomedzi zopár ostávajúcich vyhostiť 13 ruských diplomatov,” povedal ďalej podľa agentúry DPA.
“Rusko len znovu potvrdilo svoj pohŕdavý postoj nielen k zvrchovanosti nezávislých štátov, ale aj k hodnote ľudského života. Ukrajina toto zažíva každý deň na okupovaných ukrajinských (územiach) – Kryme a Donbase,” dodal.
 
Ruských diplomatov vyhostí aj Kanada
Kanada sa rozhodla ako prejav solidarity s Britániou vyhostiť štyroch ruských diplomatov. Kanada zároveň v pondelok oznámila, že zamietne žiadosť ruskej vlády o akreditáciu troch ďalších ruských diplomatov.
Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová podľa agentúry AP uviedla, že útok nervovou látkou, ku ktorému došlo na pôde blízkeho spojenca Kanady, bol opovrhnutia hodným činom a predstavoval potenciálnu hrozbu pre životy stoviek ľudí.
Štyria diplomati, ktorí budú vyhostení, pracujú na ambasáde v Ottawe či na konzuláte v Montreale. Podľa slov Freelandovej zneužili svoj diplomatický status na to, aby podkopali bezpečnosť Kanady alebo zasahovali do jej demokracie.
 
Rusko chce vyhostiť 60 pracovníkov americkej ambasády v Moskve
Rusko sa chystá vyhostiť najmenej 60 pracovníkov amerického veľvyslanectva v Moskve. Informovala o tom v pondelok spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie zahraničného výboru ruskej Rady federácie.
“Je jasné, že toto rozhodnutie bude musieť prijať politické vedenie krajiny, jasné je však aj to, že pôjde o zrkadlové opatrenie, ktoré sa bude týkať rovnakého počtu zamestnancov, keďže počet zamestnancov našich diplomatických misií je rovnaký, Spojené štáty dostanú takýto darček,” povedal na margo odvetného opatrenia za vyhostenie 60 ruských diplomatov z Washingtonu pre agentúru RIA Novosti člen zahraničného výboru Rady federácie Vladimir Džabarov. Rusko k odvetnému opatreniu s najväčšou pravdepodobnosťou pristúpi.
 
BBC zverejnila počty vyhostených ruských diplomatov
Koordinované vyhostenie ruských diplomatov z USA, Kanady a európskych krajín označil v pondelok šéf britskej diplomacie Boris Johnson za “vôbec najväčšie hromadné vyhostenie ruských spravodajských dôstojníkov”.
Spravodajská stanica BBC zverejnila zoznam krajín a počet diplomatov, o vyhostení ktorých v pondelok informovali.
USA: 60
Ukrajina: 13
Poľsko: 4
Francúzsko: 4
Nemecko: 4
Kanada: 4
Česká republika: 3
Litva: 3
Holandsko: 2
Taliansko: 2
Dánsko: 2
Estónsko: 1
Lotyšsko: 1
Chorvátsko: 1
Fínsko: 1
Rumunsko: 1
Švédsko: 1
 
Príspevok Kauza Skripaľ priniesla vyhostenie ruských diplomatov v niekoľkých krajinách zobrazený najskôr Hlavné správy.