Praha 25. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Český premiér Andrej Babiš podal na vydavateľstvo denníka Nový Čas žalobu. Dôvodom je rozhovor s bývalým príslušníkom ŠtB Jánom Sarkocym. Taktiež zažaloval aj samotného Sarkocyho a od denníka žiada ospravedlnenie a milión eur k tomu, informuje iDnes.cz

Na snímke Andrej Babiš

Vo februári v rozhovore pre Nový Čas Sarkocy okrem iného tvrdil, že videl originál Babišovho spisu ohľadom jeho spolupráce s ŠtB a v spise vraj nie je nič sfalšované. Babiša zároveň označil za človeka, ktorý má rád peniaze a zo spolupráce s ŠtB chcel niečo vyťažiť, načo Babiš reagoval tým, že Sarkocy podľa neho klame.
Podľa Babišovho právnika pociťuje šéf ANO zverejnenie klamlivých výrokov o jeho sobe ako krivdu. Právnik Nového Času v reakcii uviedol: „Vzhľadom k tomu, že otázka spolupráce žalobcu s ŠtB bola predmetom súdneho sporu, verejnosť mala legitímny záujem poznať tvrdenie bývalého príslušníka ŠtB o týchto skutočnostiach. Nebolo právoplatne rozhodnuté, že žalobca je v spisoch ŠtB evidovaný neoprávnene.“
Súdy najprv rozhodli, že je v archívoch ŠtB vedený neoprávnene, no po minuloročnom rozhodnutí ústavného súdu nastal zvrat. Súd totiž zrušil pôvodné rozhodnutie bratislavského krajského a aj najvyššieho súdu, ktorý dal Babišovi za pravdu. Urobil tak preto, že žalovanou stranou nemal byť Ústav pamäti národa, ktorý zväzky ŠtB spravuje.
Ústavný súd poznamenal, že slovenské súdy rozsudky chybne založili na svedectve bývalých príslušníkov ŠtB, ktorý pred vypovedaním pred súdom neboli zbavení mlčanlivosti a tiež spochybnil vierohodnosť týchto svedkov, ktorí vypovedali v Babišov prospech.
 
Príspevok Kauza s českým premiérom pokračuje: Babiš žiada od slovenského denníka milión eur zobrazený najskôr Hlavné správy.