Bratislava 3. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Poslanec Národnej rady Anton Hrnko (SNS) nechápe narýchlo zvolaný Zahraničný výbor NR SR, ako to včera avizovala jeho predsedníčka Katarína Cséfalvayová (Most-Híd). Chce tak riešiť otázku návštevy Krymu poslancom Petrom Marčekom. Rovnaký postoj včera prezentoval aj poslanec Martin Klus (SaS). Spomínaní opoziční poslanci vydali stanovisko, v ktorom sa uvádza, že výbor podporuje vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí v súlade so spoločnou pozíciou členských krajín EÚ a NATO. “Podľa tohto žiadna zo zúčastnených strán neuznáva výsledky nelegálneho referenda na Kryme z marca 2014. Pripojenie polostrova k Ruskej federácii porušilo základné princípy medzinárodného práva a narušilo zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny” (viac v článku).

Na snímke Anton Hrnko.

Anton Hrnko si myslí, že zasadnutie Zahraničného výboru NR SR k tejto otázke nemá takmer žiadny význam. “Ako človek, ktorý toho už preskákal v politike pomerne dosť a ešte viac o politike v minulosti načítal, sa nestačím čudovať niektorým krokom predsedníčky zahraničného výboru NR SR. Výbor národnej rady predsa nie je na riešenie podružných otázok a zvolávanie dokonca mimoriadneho zasadania výboru na absolútne podružnú vec, akou je individuálna návšteva jedného poslanca NR SR bez politického krytia na Kryme,” objasnil poslanec Hrnko.
Podľa neho je toto konanie jasným svedectvom toho, že predsedníčka a ani poslanec Klus ešte nedospeli do stavu, keď vedia odlíšiť veci podstatné a veci nepodstatné, veci závažné a veci podružné. “Slovenská zahraničná politika má pomerne jasno v takých otázkach ako je Kosovo, Krym a podobné situácie. Rovnako jasno v danej otázke má aj prevažná väčšina vedení slovenských politických strán, takže nevidím žiadnu situáciu, pre ktorú by bolo treba zvolávať mimoriadny výbor.”
“Poslanec Marček nie je osoba, ktorá by dokázala čo i len pohnúť, nieto otočiť kormidlo slovenskej zahraničnej politiky. Mimoriadne zasadnutie výboru (o ničotnej veci), preto len zvýši váhu jeho individuálneho počinu.”
“O to ide pani Cséfalvayovej?” Pýta sa Poslanec SNS. “Predsa zahraničný výbor nie je na to, aby riešil búrku v pohári vody. Alebo si to myslí? Normálna reakcia ostatných členov výboru by bola, aby zostali vo svojich dovolenkových destináciách a popíjali si zo svojich pohárov. Riešiť búrku v nejakom nepodstatnom pohári predsa nie je ich vec,” dodal.

 
Podľa Marčeka je Krym ruský
Poslanec Peter Marček (nezaradený) ešte pred odchodom avizoval, že s ním okrem podnikateľov idú aj niekoľkí koaliční poslanci. Napokon bol jediným politikom, ktorý na letisko prišiel. Cieľom cesty, z ktorej sa vráti o pár dní, malo byť podľa jeho slov oboznámenie sa so situáciou na polostrove. Chcel si pozrieť “údajné porušovanie ľudských práv tamojších obyvateľov”.
On sám toto územie považuje za ruské napriek tomu, že Slovensko anexiu oficiálne označuje za porušenie medzinárodného práva. “Toto územie odjakživa patrilo k Rusku. Nikita Chruščov ho daroval Ukrajine, ale to neznamená, že má právo si na neho nárokovať. V novembri 2017 som bol v Kyjeve ako pozorovateľ, hovoril som s ľuďmi a pred parlamentom som videl stanový tábor protestujúcich. Občania Kyjeva sa ma pýtali, či nevidíme, čo sa deje na Ukrajine, v akom režime žijú, že sú porušované ich práva a neexistuje sloboda slova,” tvrdí Marček, ktorý si myslí, že ľudské práva nie sú porušované na Kryme, ale práve na Ukrajine.
 

Príspevok Kauza Krym, Hrnko sa nestačí čudovať: Marček netočí kormidlom zahraničnej politiky, Cséfalvayová a Klus nedospeli a riešia búrku v pohári vody zobrazený najskôr Hlavné správy.